Ks. prof. Budniak na kongresie w Bratysławie

• 1 września 2019, Robert Karp

Nominowany przez papieża Franciszka do godności kardynalskiej Jean-Claude Hollerich SJ, arcybiskup Luksemburga wziął m.in. udział w Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich, który odbył się na Uniwersytecie Trnava w Bratysławie na Słowacji w dniach 28-31 sierpnia. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich ośrodków teologicznych Europy, Kanady i Australii.

Przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów i diecezjalny referent ds. ekumenizmu ks. prof. Józef Budniak, który wziął udział w kongresie na Słowacji, kierując jedną z sekcji dyskusyjnych, wyjaśnił, że znani eksperci z całego świata zaprezentowali zagadnienie nadziei w perspektywie interdyscyplinarnej. Myślą przewodnią wykładów plenarnych, konferencji, warsztatów były kwestie dotyczące filozofii, polityki, pedagogiki, pracy społecznej, dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu.

Teologowie zwrócili uwagę, że nadzieja jest jedną z podstawowych postaw człowieka w Biblii i jednocześnie jednym z filarów teologii chrześcijańskiej.

Gospodarz spotkania ks. prof. Miloš Lichner SJ, z Uniwersytetu w Trnavie podkreślił, że kongres bratysławski zaoferował nie tylko zagadnienie, ale także zaproponował poszukiwanie tego, co łączy – nadzieję dla świata, Kościoła, religii, będącą elementem relacji międzyludzkich i całego życia.

„Wszystkie trzy religie monoteistyczne są przede wszystkim eschatologiczne i nasza nadzieja jest eschatologiczna, nie utopijna. Nadzieja jest tą wartością uniwersalną dynamicznego doświadczenia człowieka, która popycha nas do przodu, do eschatologicznej przyszłości. Lepiej odkryjemy człowieka, kiedy odkryjemy nadzieję w jego motywację” – napisał wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich, przypominając, że organizacja obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia i działalności.

W konferencji udział wziął arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich SJ, który od marca 2018 jest przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). 1 września został nominowany przez papieża jako jeden z trzynastu do godności kardynalskiej.