Magda Anioł i “Oczy Etiopii”

  • 31 października 2019, Robert Karp

Liczni bielszczanie i mieszkańcy diecezji bielsko-żywieckiej wypełnili w środę, 30 października 2019 r., szczelnie salę Bielskiego Centrum Kultury podczas koncertu charytatywnego „Oczy Etiopii”. Wystąpiła Magda Anioł z zespołem. Organizatorami wydarzenia byli diecezjalna Caritas i Stowarzyszenie „Akademia Nie z Tej Ziemi”. Uzyskane ze sprzedaży biletów środki materialne i inne darowizny pomogą kupić specjalistyczny mikroskop i leczyć choroby oczu ubogich mieszkańców Etiopii

Wśród oklaskującej artystów publiczności zasiadł prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, obok duchownych, przedstawicieli środowiska lekarzy, podróżników, nauczycieli, młodzieży i dzieci.

Przed koncertem o historii swego zaangażowania w pomoc chorym Etiopczykom opowiedział ze sceny Stanisław Kotlarczyk. Przybliżył szczegóły przedsięwzięcia, jakie wzięło swój początek 12 lat temu od zwykłego wyjazdu turystycznego. Wytłumaczył, że wszystko polega na organizowaniu kolejnych wyjazdów, w czasie których miejscowi etiopscy lekarze i pielęgniarze usuwają ubogim pacjentom kataraktę i leczą chirurgicznie zaawansowane przypadki zapalenia rogówki spojówek. W ciągu ostatniej dekady przeprowadzono 3 tys. takich operacji.

Stanisław Kotlarczyk przyznał, że wszystko zaczęło się od chęci pomocy konkretnej rodzinie – gdy poznał rocznego Zemeda i jego matkę Tirouk. Dzięki udzielonej pomocy kobieta ta po kilku latach ślepoty przejrzała na oczy.

Bożena i Stanisław Kotlarczykowie do pomagania Etiopczykom przekonali także inne osoby z Polski. Wśród zaangażowanych w dzieło „Oczy Etiopii” są dziś biznesmeni, lekarze, a nawet uczniowie jednej z bielskich szkół.

„Udało nam się ostatnio przeprowadzić przeszczep rogówki. Planujemy też zrobić niebawem korektę wzroku u zezowatej dziewczynki” – zapowiedział inicjator akcji, dzieląc się z publicznością zdjęciami z etiopskich wypraw charytatywnych. „Jesteśmy dla tych ludzi szansą. Zbieramy pieniądze, lecimy tam, ratujemy” – podkreślił wzruszony podróżnik, wspominając, że do Etiopii trafiło też ok 2 tys. par okularów do czytania.

„Pracujemy z lekarzami etiopskimi. Teraz potrzebujemy mikroskopu specjalistycznego. Dziennie medyk jest w stanie zrobić ok 40-70 operacji na zaćmę” – wyjaśnił i podziękował za tak szerokie wsparcie projektu. Zachęcił też do skosztowania prawdziwej etiopskiej kawy serwowanej w kuluarach.

Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kurpios cieszy się, że udało się zorganizować koncert i wspomóc szlachetne dzieło. Zaznaczył, że pomysł pojawił się na wiosnę tego roku. Przedsięwzięcie wsparły szybko władze Bielska-Białej.

„Rozprowadziliśmy wszystkie bilety zaplanowane na to wydarzenie. Są też sponsorzy, więc na pewno uda nam się spełnić zamiar, jakim jest kupno mikroskopu specjalistycznego” – zapewnił i przyznał, że jest pełen uznania wobec tego, w jaki sposób grupa ludzi, począwszy od państwa Kotlarczyków, wprowadziła miłosierdzie w czyn. „Chcemy pokazać, że wielu ludzi z naszej ziemi wyjeżdża tam daleko do Afryki, by pomagać innym. Warto wiedzieć, że takie osoby istnieją i działają, przybliżyć ich innym” – dodał kapłan.

Magda Anioł przedstawiła utwory ze swego najnowszego albumu „Odmawiam” poświęconego modlitwie różańcowej.