Maratończyk z Radziechów przybiegł z Kaszubami na Jasną Górę

  • 2 sierpnia 2017, Robert Karp

Znany ultramaratończyk z Radziechów, Edward Dudek był jednym z uczestników organizowanej przez filipinów 28. Pielgrzymki Biegowej z Bytowa na Kaszubach, która dotarła na Jasną Górę. Trasę ok. 500 km w 5 dni pokonało 22 pielgrzymów-maratończyków. Główną intencją pielgrzymki była modlitwa o pokój w Polsce.

Edward Dudek, należący na co dzień do Rodzinnego Klubu Biegacza „Baca” Radziechowy, zwrócił uwagę, że jest coraz więcej ludzi uprawiających sport, chcących przybiec do Matki Boskiej, zaprezentować się u Jej stóp i prosić o łaski.

Pielgrzym z Żywiecczyzny co roku przyjeżdża na Kaszuby, aby wziąć udział w Pielgrzymce Biegowej z Bytowa. „Po raz 8. startuję w tej pielgrzymce. Co roku przyjeżdżam na Kaszuby i biegnę. Warto taki trud podjąć, żeby wyrazić wszystkie swoje podziękowania dla Matki Boskiej Częstochowskiej za łaski, jakimi mnie obdarzyła. Jest za co dziękować Matce Bożej. To jest takie miejsce, w którym trzeba być” – podkreślił.

Edward Dudek biega od 53 lat. Ma już za sobą 190 maratonów i ultramaratonów. „Chciałbym doprowadzić do 200. maratonu, i żeby Pan Bóg pozwolił mi dotrwać do przynajmniej 30. pielgrzymki biegowej” – zapowiada.

W czasie pielgrzymki z Bytowa 63-letni maratończyk przebiegł ok. 300 km, „Niby mieliśmy biegać po 2 km i zmiana, ale nie było takiego, który by tylko biegł 2 km. Jeden drugiego napędzał, i leciała duża grupa. Pięknie to wyglądało, jak ‘przelatywaliśmy’ przez duże miasta, bo całą grupą biegliśmy” – wspomina znany organizator imprez rodzinnych i promotor aktywnego stylu życia.

Edward Dudek we wrześniu 1995 roku wystartował w Grecji na trasie z Aten do Sparty, by po 246 km dobiec jako 4. zawodnik Spartathlonu. Był pierwszym Polakiem, który ukończył ten najtrudniejszy bieg w Europie. Zaliczył Puchar Europy w Supermaratonach, plasując się w klasyfikacji generalnej na 4. miejscu. W sierpniu wystartował w Maratonie Pokoju Hiroszima – Nagasaki w Japonii, na dystansie 457 km.

Edward Dudek w 1990 roku założył Rodzinny Klub Biegacza „Baca” Radziechowy.

rk, BPJG