Maturzyści z diecezji na Jasnej Górze

• 8 marca 2019, Robert Karp

By nie „wyrastali z Jezusa” życzył maturzystom bielsko-żywieckim, którzy przyjechali 8 marca 2019 r. na Jasną Górę, ks. Andrzej Gołębiowski SDB. Salezjanin i szef Redakcji Programów Katolickich TVP Kraków przekonywał, że „Bóg jest dla tych, którzy poważnie myślą o życiu”, a młodzi podkreślali, że pielgrzymka na Jasną Górę to wyraz wiary i czas zadawania istotnych pytań o przyszłość. Do maryjnego sanktuarium przybyło około 2 tys. młodych ludzi z całego Podbeskidzia. Za niecałe 2 miesiące rozpoczną oni w szkołach swój egzamin dojrzałości.

„Obecność tutaj jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ wierzę w to, że Pan Bóg ma najlepszy plan i chcę, aby On, może nie tyle pomógł mi zdać tą maturę dobrze, ale żeby mi pokazał, gdzie On chce mnie prowadzić, jakie wybrać studia, jaki zawód, w którą stronę On chce, żebym szła” – wyznała w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry Basia z V LO z Bielska-Białej. „Modlimy się za tych, których mamy w domach, modlimy się też za naszych kolegów, którzy są mniej wierzący, aby Pan Bóg nad nimi czuwał. Jesteśmy jedną wielką duchową rodziną” – dodała.

Uczniowie klas maturalnych z diecezji bielsko-żywieckiej zgromadzili się w południe na wspólnej Mszy św. w bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji.

W homilii bp Pindel mówił do młodych o zmianach religijnych w życiu człowieka, zarówno o całkowitej zmianie wyznawanej religii, jak i o zmianie stosunku do już wyznawanej przez siebie wiary. „Możemy przeczuwać motywy, które do tego prowadzą – osobiste, z serca, pustka egzystencjalna. To częste sytuacje w życiu dzisiejszym, w społeczeństwie, które, jak mówimy, jest multikulturowe, gdzie ludzie nieraz w ciągu swego życia potrafią zmienić kilka razy wyznanie czy religię. Częściej spotykamy się jednak z czymś takim, jak przemiana w życiu człowieka, który wyznaje ciągle tę samą religię, ale inaczej ją spostrzega od pewnego momentu” – wyjaśnił, tłumacząc na czym polega proces nawrócenia u dorosłego człowieka ochrzczonego w oparciu o pogłębioną relację z Bogiem.

Biskup zachęcił, by w czasie Wielkiego Postu odnaleźć korzenie swojej religii. „Jak mogę oczyścić swoją religijność, żebym nie oddawał czci fałszywemu Bogu? Żebym nie wypełniał przykazań, których Bóg wcale nie chce, abym je wypełniał, żebym nie mnożył praktyk religijnych, które mnie nie zbliżą do Boga, żebym uchwycił to, co jest tak naprawdę najistotniejsze, w tej mojej religii, w której czeka mnie zbawienie i Dom Ojca i miejsca przygotowane dla nas” – kontynuował ordynariusz przestrzegając przed religijnością opartą na teologii sukcesu.

Zaapelował, by „przebić się do Boga” i zacząć w czasie wielkopostnym praktykować codzienną modlitwę, próbować zarazem zrozumieć, że wezwanie do miłosierdzia stoi w sercu Ewangelii.

rk, o. Stanisław Tomoń BPJG

fot. Elżbieta Spałek / BPJG