“Między metaforą a zamyśleniem” – wystawa plakatów w Galeriii Środowisk Twórczych

  • 5 października 2019, Robert Karp

„Między metaforą a zamyśleniem” to nazwa nowej wystawy, którą można oglądać w Galerii Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej. Na ekspozycji zobaczyć pokazano prace najaktywniejszych w regionie artystów plakatu. Refleksje, jakimi dzielą się z widzami, sięgają często spraw transcendentnych i religijnych, przybierają niekiedy formę osobistych wypowiedzi.

To kolejna wystawa z cyklu „Bielsko XXI”, prezentująca najciekawsze współczesne zjawiska plastyczne regionu. Jak wyjaśnia kierujący Galerią Środowisk Twórczych Piotr Czadankiewicz, poprzednie wydarzenia skupiły się na malarstwie, rysunku, szeroko pojętym projektowaniu graficznym, fotografii czy pejzażu.

„Tym razem wystawa ukazuje plakat – narzędzie z pozoru jednostronne, ale tak naprawdę bardzo zróżnicowane, o wielu obliczach. I właśnie te liczne oblicza plakatu niniejszy projekt chce ukazać. Oprócz tradycyjnej roli reklamowania produktów czy anonsowania wydarzeń istnieje przecież cały nurt plakatu autorskiego, który może być żartem, zabawą estetyczną, metaforą i symbolem, ale też służyć zamyśleniu, głębszej refleksji czy wręcz rozmyślaniom egzystencjalnym i religijnym” – podkreślił kurator wystawy, którego prace także zawisły na wystawie.

Wśród autorów kilkudziesięciu prac, które można oglądać na wystawie, są także Michał Kliś, Sebastian Kubica, Wiesław Łysakowski, Krzysztof Morcinek, Małgorzata Rozenau, Piotr Wisła. Większość to plakaciści, ale są tu także artyści początkujący w tym rodzaju sztuki.

Obok typowych plakatów reklamowych i informacyjnych znalazły się plakaty z wypowiedziami osobistymi i religijnymi.

Galeria Środowisk Twórczych funkcjonuje na piętrze Bielskiego Centrum Kultury przy ul. Słowackiego 27 w Bielsku-Białej.