Modlitwa za ofiary obozów i łagrów

• 2 listopada 2020, Robert Karp

Pięciu kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej modliło się w liturgiczne Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych za ofiary obozów i łagrów na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z powodu obostrzeń sanitarno-epidemicznych Eucharystia sprawowana była bez udziału wiernych.

Liturgii w Dzień Zaduszny przewodniczył dziekan oświęcimski ks. Fryderyk Tarabuła. Msza św. sprawowana była w budynku dawnej pralni obozowej, nieopodal bloku 11. Wśród celebransów byli proboszczowie i wikariusz z oświęcimskich parafii oraz dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu ks. Jan Nowak.

Przed Eucharystią pod Ścianą Straceń, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, zapalono znicze. W ten sposób oddano hołd pomordowanym w Auschwitz i we wszystkich obozach oraz łagrach. Wśród uczestników ceremonii był przedstawiciel Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W byłym obozie koncentracyjnym Niemcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie straciło tu ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów.