Msza „Barbórkowa” na Groniu Jana Pawła II

  • 2 grudnia 2018, Robert Karp

W intencji górników i pracowników kopalni „Ziemowit” modlono się 2 grudnia 2018 r. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Eucharystii w zimowej scenerii górskiej przewodniczył ks. prof. Maciej Ostrowski, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu w Krakowie, ratownik GOPR, podróżnik, duszpasterz ludzi w drodze.

W kazaniu duchowny zachęcił do osobistej refleksji i oddalenia się od codziennego zgiełku życia. „I ten Adwent jest darem Bożym. Takim darem jest każda niedziela. Ona jest potrzebna, by każdy z nas taki dystans do życia zdobył i przyjrzał mu się jeszcze raz, by zapytał, czy nie zszedł z drogi właściwej” – zauważył kaznodzieja i przestrzegł przed podejmowaniem rzeczy niekoniecznych w życiu.

„Trzeba zapytać, czy te nasze zajęcia nie przyciskają nas do ziemi i nie pozwalają nam spojrzeć w niebo. Przez cały Adwent obserwujemy szał zakupów. Ale czy w tym wszystkim nie gubi się tego, co najważniejsze w Adwencie i w dniu przyjścia Pana, w Boże Narodzenie?” – zapytał i podkreślił, że Adwent jest okazją do radości, gdyż przypomina o zbliżającym się Bogu.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) był często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły, który przychodził tu jeszcze jako gimnazjalista z pobliskich Wadowic. Obecnie znajdują się w tym miejscu kaplica wzniesiona w 1995 r. i stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”. W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r. oraz ołtarz z inskrypcją: „Jest nas troje: Bóg, góry i ja”.

fot. Maria Jakubowska-Szczotka