Niezwykła fotografia z papieskiej Mszy sprzed 40 lat

• 11 czerwca 2019, Robert Karp

Wśród pamiątek po wizycie Jana Pawła II w byłym obozie Auschwitz 40 lat temu, prawdziwą „perełką” jest zdjęcie kard. Josepha Ratzingera, siedzącego w towarzystwie nigeryjskiego arcybiskupa Francisa Arinze. Czarno-białe zdjęcie wykonał nieżyjący już, oświęcimski fotografik Ryszard Kozłowski.

Na zdjęciu abp Arinze, który w 1985 roku został wyniesiony przez Jana Pawła II do godności kardynalskiej, trzyma rozłożony parasol, chroniący obu hierarchów przed słońcem. „To był upalny dzień. Uroczystości trwały około 4 godzin. Każdy szukał cienia” – wspominał przed laty w rozmowie z KAI Kozłowski. “To był trochę przypadek, a trochę intuicja, że udało mi się je zrobić. Widziałem, że wielu ludzi wita się z tym biskupem. Uznałem, że to ważna postać” – dodał artysta. Obecnie fotografię można znaleźć w albumie Jan Paweł II i Benedykt XVI w Auschwitz, wydanym przez Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Kard. Joseph Ratzinger, wówczas arcybiskup München oraz Freising, uczestniczył we Mszy św. na terenie KL Auschwitz-Birkenau jako członek delegacji Konferencji Episkopatu Niemieckiego. W rozmowie z niemieckim dziennikiem Tageblatt z 8 czerwca 1979 roku purpurat podkreślił, że przybył specjalnie na tę uroczystość, ponieważ uważa, że Niemcy mają szczególne powody, aby brać w niej udział.

Jan Paweł II odwiedził były niemiecki obóz podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, 7 czerwca 1979 r. Przeszedł przez bramę obozową z napisem “Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Nawiedził celę śmierci, w której zginął św. Maksymilian Maria Kolbe. Pod Ścianą Śtraceń bloku nr. 11, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące więźniów, złożył wieniec i modlił się. Później odleciał śmigłowcem do Brzezinki. Na terenie KL Birkenau odprawił Mszę św. dla ponad miliona wiernych, w koncelebrze z dwustoma biskupami i księżmi – dawnymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych.