Nowe dachy kościoła w Kaczycach

• 16 września 2020, Robert Karp

Trwa wymiana poszycia gontowego dachu oraz gontowego szalowania ścian nawy, prezbiterium i zakrystii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach. Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładu własnego parafii.

„Specjaliści jednocześnie pobrali próbki z różnych części zrębu zabytkowego kościoła. Ma to umożliwić przeprowadzenie specjalistycznych badań dendrochronologicznych pozwalających na ustalenie czasu, kiedy przygotowano drewniane bale do budowy kościoła” – tłumaczy ks. dr. Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

„Niestety drewniany zrąb został w niektórych miejscach mocno uszkodzony, kiedy to w latach 1971-1972 świątynie rozebrano i przeniesiono z Ruptawy, obecnej dzielnicy Jastrzębia-Zdroju, do Kaczyc” – zaznacza naukowiec i przypomina, że kościół w Ruptawie wzniesiono przed 1620 roku.

„Częściowo został zniszczony w czasie II wojny światowej. W czasie przeniesienia zmieniono także wezwanie kościoła ze św. Bartłomieja na Podwyższenie Krzyża Świętego. Złożony z niewielkimi zmianami kościół w Kaczycach poświęcono 25 czerwca 1972 roku” – precyzuje.

W przyszłym roku planowana jest wymiana gontowego poszycia hełmu i ścian przylegającej do kościoła drewnianej dzwonnicy.

fot. ks. Szymon Tracz