Nowenna przed setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę

  • 13 marca 2018, Robert Karp

„Jako Kościół bielsko-żywiecki chcemy przeżyć 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w sposób właściwy dla wierzącego, czyli na modlitwie” – podkreślił bp Roman Pindel, przypominając, że patriotyzm jest ważnym wymiarem życia wyznawcy Jezusa Chrystusa. W kościołach parafialnych na Podbeskidziu odprawiana jest specjalna nowenna, przygotowująca do jubileuszowego wydarzenia.

„Pierwszorzędną sprawą z punktu widzenia wiary i patriotyzmu jest upamiętnienie postaci oraz wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, ale także bardzo potrzebna jest dziś modlitwa w intencji Polski, która przeżywa niewątpliwie momenty trudne, choć bardzo przełomowe” – zauważył biskup, tłumacząc założenia wprowadzonej w parafiach nowenny miesięcy przed 11 listopada 2018 roku.

Zdaniem biskupa ,warto opowiadać o wydarzeniach, które przybliżają to, co się działo na terenie Śląska Cieszyńskiego podczas odzyskiwania niepodległości.

Modlitwie nowenny towarzyszą konkretne propozycje rozważań, opracowane w kurialnych wydziałach duszpasterstwa oraz katechetycznym. Nowenna, odprawiana w kolejne miesiące od lutego do października 2018 roku w 11. dzień każdego miesiąca lub jedną z niedziel albo też w inny dzień, upamiętnia też ważne wydarzenie historyczne w Polsce lub parafii.

Każdy dzień nowenny ma swój temat, patrona oraz myśl do homilii. Wśród proponowanych tematów są m.in.: „Chrześcijaństwo u źródeł polskiej państwowości” z patronem św. Wojciechem, „Wolność wewnętrzna gwarantem wolności zewnętrznej” z patronem bł. Honoratem Koźmińskim, „Służyć Bogu i narodowi” z patronką św. Jadwigą Królową, „Maryja Królową Polski” z patronem św. Józefem Bilczewskim, „Wierność Bogu – wierność Kościołowi – wierność Ojczyźnie” z patronem św. Andrzejem Bobolą, „Polska woła o ludzi sumienia (Jan Paweł II)” z patronem bł. ks. Jerzym Popiełuszko, „Trzeźwość zadaniem na każdy czas” z patronem bł. Bronisławem Markiewiczem, „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” (Jan Zamoyski)” z patronką św. Urszulą Ledóchowską, „Wady i zalety Polaków, czyli praca nad charakterem” z patronem św. Rafałem Kalinowskim.