O sztuce modlitwy na Groniu JP2

  • 27 października 2019, Robert Karp

Do doskonalenia sztuki modlitwy zachęcił wiernych o. Przemysław Pleszczyński OCD, dyrektor karmelitańskiego domu rekolekcyjnego w Wadowicach, który 27 października 2019 r. celebrował Mszę św. na Groniu Jana Pawła II. Piękna jesienna pogoda sprzyjała pielgrzymom i turystom przybywającym na Eucharystię w kaplicy górskiej w Beskidzie Małym.

W nawiązaniu do czytania z Ewangelii zakonnik wyjaśnił, na czym polega dobra modlitwa. „Modlitwa zdradza stan naszej duszy i jaka jest nasza relacja z Panem Bogiem. Idzie w parze z naszym życiem” – wytłumaczył, przestrzegając przed „krótkowzrocznością duchową” i brakiem pokory. „Pokora to druga cecha naszej dobrej modlitwy. Z pewnymi naszymi wadami musimy zmierzyć się do końca. Być może Bóg nie wymaga od nas ideału, ale prosi o systematyczną pracę nad sobą. Ważne jest, by po upadkach szybciutko powstawać” – dodał.

Wskazał na to, że modlitwa powinna być ufna, wyrastająca ze świadomości, iż człowiek staje przed Bogiem, który jest Dobrem samym, Miłością, Pięknem, Stwórcą świata.

„Uczmy się tej sztuki modlitwy. Tak właśnie o modlitwie mówił Jan Paweł II. Modlitwa, która wymaga tego ciągłego uczenia się. Modlitwa, aby była wytrwała, pokorna i ufna, wymaga poświęcenia czasu. Zadbajmy o modlitwę z Panem. Niech to będzie chociaż kilka minut dziennie. Modlitwa to takie uprzywilejowane miejsce, gdzie doświadczamy dobroci Boga” – zaapelował na koniec.

fot. Maria Jakubowska-Szczotka