Orszak Królewski w Cieszynie

• 8 stycznia 2020, Robert Karp

Kolejny raz ulicami Cieszyna przeszedł Ekumeniczny Orszak Trzech Króli. Na obchody uroczystości Objawienia Pańskiego zaproszono wszystkie cieszyńskie parafie i wspólnoty – katolickie, luterańskie oraz innych Kościołów chrześcijańskich.

Na rynku miejskim odbyła się inscenizacja pokłonu Trzech Króli przed Nowonarodzonym.

Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Magdaleny ks. Jacek Gracz, witając uczestników orszaku zauważył, że Jezus ciągle przypomina o tym, jak ważna jest w życiu miłość – do Boga i do człowieka. „Jakże łatwo jest powiedzieć, a trudno miłować. Wsłuchujmy się w głos Pana Jezusa, wpatrujmy się w blask tego, co naucza, a na pewno nie zbłądzimy i dojdziemy do Niego” – zachęcił.

Proboszcz ewangelickiej parafii ks. Marcin Brzóska podkreślił, że bez względu, jakimi drogami podążają uczestnicy, miejsce narodzenia Pana jest tym, które wszystkich łączy i raduje. „Idziemy do Pana Boga różnymi drogami, ale jeżeli Pana Boga mamy zawsze przed oczyma, to w końcu dochodzimy do tego, co nas łączy. Dlatego inicjatywa ekumeniczna trwa i z Bożą pomocą nadal trwać będzie” – zapewnił.

Zagrał i zaśpiewał zespół Bartnicky. Pojawiły się stoiska z rękodziełem ora jedzeniem. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy strój orszakowy.

W ramach wydarzenia w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych wystawiła „Jasełka wojskowe”, Na koniec sprawowane było „nabożeństwo kolędowe” w Kościele Jezusowym w Cieszynie.

fot. “Gwiazdka Cieszyńska”