Pasja Beskidzka po raz trzeci – zaproszenie

• 8 marca 2018, Robert Karp

Parafia Narodzenia NMP w Żywcu wraz z Miejskim Centrum Kultury zapraszają na III Pasję Beskidzką w żywieckim amfiteatrze. Bilety w cenie 10 zł są do nabycia w zakrystii konkatedry, kawiarence Przystań (naprzeciw żywieckiej świątyni) oraz w kasie MCK. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

Pasja Beskidzka powstaje przy udziale 70 aktorów-amatorów, którymi kieruje zawodowy aktor, Eugeniusz Jachym. Organizatorzy zapraszają na to wydarzenie, realizowane z dużym rozmachem, w Niedzielę Palmową, 25 marca, o godz. 19.00. Tego samego dnia na żywieckim rynku o godz. 10.45 odbędzie się inscenizacja uroczystego wjazdu Jezusa na osiołku do świątyni.

W ubiegłym roku Beskidzką Pasję obejrzało około 2,5 tys. widzów, którzy nagrodzili artystów-amatorów gorącą owacją na stojąco.  Przedstawienie rozpoczyna się scenami obrad sanhedrynu, a następnie obrazem Wieczerzy Pańskiej. Publiczność zobaczyć może kolejne odsłony ewangelicznego dramatu: zdradę Judasza, modlitwę w Ogrójcu i pojmanie Jezusa, zaparcie się Piotra, sąd Piłata, Drogę Krzyżową i złożenie w grobie. Droga Krzyżowa wiodła po schodach amfiteatru wśród wzruszonych widzów. Moment ukrzyżowania został zainscenizowany na koronie amfiteatru. Widowisko kończy scena Zmartwychwstania.

W rolę Jezusa wciela się wikariusz konkatedralnej parafii i pomysłodawca całego przedsięwzięcia ks. Grzegorz Kierpiec. Na scenie rok temu pojawił się także inny kapłan z parafii Narodzenia NMP w Żywcu, ks. Jerzy Łukowicz, który się wcielił w Nikodema. Sam reżyser, Eugeniusz Jachym, zagrał Judasza.

Za scenografię i kostiumy odpowiedzialna jest Katarzyna Buszydlik. Muzykę przygotowała s. Jolanta Marek.