Patriotyczny koncert w Kętach

  • 12 listopada 2017, Robert Karp

To już wieloletnia tradycja w Kętach, by coroczne święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości zwieńczyć uroczystym koncertem z udziałem wybitnych muzyków. Tym razem do wspólnej zadumy nad losami naszej Ojczyzny zaproszono Krzysztofa Karcza – organistę w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach oraz orkiestrę dętą „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani.

Na pierwszą część koncertu „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”, który odbył się w sobotni wieczór w kęckiej parafii NSPJ, złożyły się wykonane przez orkiestrę: Mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Polonez A-dur Fryderyka Szopena, Polonez z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara oraz Mazur z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W części drugiej można było wysłuchać I symfonii d-moll op. 42 Alexandre Guilmant na organy i orkiestrę. Utwory muzyczne przeplecione zostały słowami poezji, skłaniającymi ku refleksji nad znaczeniem wolności i miłości do ojczyzny. „Patriotyzm ma swoje źródło w miłości, a tej miłości uczyć się jak pacierza całe życie trzeba, dzień po dniu goręcej. Słowa te same wymawiać, gesty te same powtarzać, goręcej…” W  murach świątyni zabrzmiały także dźwięki Roty, którą przy akompaniamencie organów odśpiewali w postawie stojącej wszyscy zebrani.

Jak podkreślił na rozpoczęcie koncertu ks. Jerzy Musiałek – proboszcz parafii NSPJ w Kętach – trzeba ciągle czynić refleksję nad naszą Ojczyzną i naszą wolnością.  „Czy właściwie tą wolność zagospodarowuję i czy owocuje ona coraz gorętszą miłością do Ojczyzny?” – pytał kapłan. „Jeżeli w tym naszym zwykłym powołaniu wierni jesteśmy Bogu, jeżeli codzienne, prozaiczne czyny wykonujemy z miłości do Boga i człowieka, każdy z nich będzie zauważony i doceniony” – tłumaczył, nawiązując do słów Ewangelii „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Uroczystość zakończyły podziękowania oraz wykonany na trąbce przez jednego z muzyków orkiestry hejnał mariacki.

„Power of Winds”, to koncertowa orkiestra dęta działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Przez jedynie rok swojej działalności koncertowała już dla radia Silesia i Telewizji TVS, akompaniowała zespołowi księży tenorów „Servi Domini Cantores” w koncercie w ramach uroczystości 100-lecia śmierci św. Brata Alberta w krakowskim Centrum Świętego Jana Pawła II, zagrała również w trakcie obchodów ćwierćwiecza koronacji obrazu Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie. W tegorocznym przeglądzie orkiestr dętych w Katowicach „Power of Winds” zdobyła I miejsce.

Krzysztof Karcz – to znakomity instrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst, laureat wielu konkursów organowych i kompozytorskich, inicjator utworzenia klasy organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku- Białej.

autor: Kamilla Frysztacka