Patronalne święto Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody

  • 11 lutego 2019, Robert Karp

Do zawierzenia Chrystusowi, pokonania słabości i zniechęcenia, wypłynięcia na głębię i podjęcia życiowej misji zachęcił greckokatolicki duchowny ks. Adrian Łychacz, który wygłosił 10 lutego 2019 r. kazanie podczas uroczystości patronalnych Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w bielskim kościele św. Pawła. Podczas Eucharystii wspominano m.in. 1150 rocznicę śmierci jednego ze współpatronów ewangelizacyjnej wspólnoty – św. Cyryla. Uczestnicy liturgii przyjęli na koniec namaszczenie olejkiem nardowym.

Za kolejny rok służby w Szkole Ewangelizacji Cyryl i Metody dziękowali jej członkowie, którzy modlili się w Bielsku-Białej podczas comiesięcznej liturgii, połączonej tym razem ze świętem patronalnym. Do głoszenia słowa Bożego zaproszono przedstawiciela Kościoła greckokatolickiego ks. Adriana Łychacza, który od pewnego czasu sprawuje liturgię w obrządku bizantyjsko-ukraińskim w katolickim kościele na bielskich Leszczynach.

Duchowny w nawiązaniu do Ewangelii – odczytanej wcześniej także w języku ukraińskim – zaapelował, by wziąć sobie do serca słowa Jezusa wypowiedziane do Piotra i „wypłynąć na głębię”. „Zawierz Chrystusowi, pokonaj słabość i zniechęcenie, na nowo wypłyń na głębię własnego ducha; wnikaj w głębię tego świata, przyjmij słowa Chrystusa, zaufaj Mu i podejmij swoją życiową misję” – zachęcił i przypomniał historię Cyryla i Metodego. Zaznaczył, że Bracia Sołuńscy wskazywani są jako „szczególni wybrańcy i posłańcy Boży do ludzkości, jako wybrane narzędzia Ducha Świętego”.

Kaznodzieja powtórzył, że tylko Jezus może poprowadzić człowieka na prawdziwą głębię. „Będziemy łowić ludzi, będziemy odważnie dawać świadectwo Jezusowi i Ewangelii. Życie każdego człowieka może się odmienić, podobnie jak życie Piotra – wystarczy pójść w jego ślady. Najtrudniej wykonać ten pierwszy krok – pozwolić Jezusowi wejść do naszej łodzi, zaprosić Go do naszego życia” – dodał.

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii św. Pawła ks. Piotr Leśniak, który podkreślił, że wspólnota kierowana przez ks. Przemysława Sawę może czuć się w parafii jak u siebie w domu. „Przy tej okazji chcę wam podziękować, że dbacie też o ten dom, który tak jak każdy, wymaga wsparcia. Jest dzisiaj okazja, żeby to głośno wyrazić” – dodał kapłan ubrany w nowy ornat z wizerunkami patronów Szkoły Ewangelizacji.

Liturgii towarzyszyła modlitwa o uzdrowienie przed Najświętszym Sakramentem, a na koniec ks. Sawa poprowadził modlitwę za wstawiennictwem świętych Cyryla i Metodego. Uczestnicy przyjęli także namaszczenie olejkiem nardowym.

Podczas spotkania można było złożyć dobrowolną ofiarę dla stacjonarnego Hospicjum św. Jana Pawła II. Od niedawna członkowie SECiM posługują tam jako ewangelizatorzy.

Licząca kilkaset osób Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej istnieje od 2006 roku. Podejmuje liczne działania ewangelizacyjne, zwłaszcza prowadząc kursy, rekolekcje i misje parafialne. W każdą środę w kościele św. Pawła w Bielsku-Białej o godz. 20.00 odbywają się otwarte spotkania modlitewne (o 19.20 możliwość uczestnictwa w Eucharystii), a w drugą niedzielę miesiąca o godz. 14.00 sprawowana jest liturgia z modlitwą o uzdrowienie.