Pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja

• 30 listopada 2019, Robert Karp

Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej, gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej, archidiecezji katowickiej, a także z Czech uczestniczyli 30 listopada 2019 r. w 17. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu. Setki pielgrzymów ze wspólnot modlitewnych, które przypominają o konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem, wzięły udział w modlitwie różańcowej i Mszy św. Po raz 11. wręczono nagrody św. Mikołaja dla osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ.

Eucharystii przewodniczył ks. Rafał Ochojski MSF. Duszpasterz ADŚ z Górki Klasztornej modlił się w asyście kilkudziesięciu kapłanów, w tym m.in. dyrektora krajowego ADŚ ks. Grzegorza Górnika MSF z Klasztornej Górki oraz ks. Marcina Wróbla – bielsko-żywieckiego moderatora ADŚ.

W kazaniu ks. Ochojski zwrócił uwagę, że wyznawcy Chrystusa powinni skupić się na przeżywaniu czasu teraźniejszego. Przestrzegł przed uciekaniem w przeszłość i przyszłość. „Uwierzmy, że teraz jesteśmy w najważniejszym momencie życia” – dodał i zaznaczył, jak bardzo współczesny świat potrzebuje świadectwa ludzi wyznających i żyjących wiarą w Boga.

Za kard. Robertem Sarahem kaznodzieja przypomniał, że najbardziej prześladowani chrześcijanie żyją dziś na Zachodzie. Jak zaznaczył, to właśnie w krajach Zachodu, „usypia się sumienie i zabija moralność”. „Najważniejsze, żebyśmy nie dali się ogłupić, żebyśmy nie dali się znieczulić, żebyśmy nie dali w sobie zabić wrażliwości sumienia – tak jak często ma to miejsce na Zachodzie, gdzie ludzie przestali się spowiadać, gdzie ludzie przestali się modlić, a najważniejszym dla człowieka stał się on sam – człowiek” – dodał duchowny.

Kapituła, powołana przez Apostolstwo Dobrej Śmierci, przyznała honorowe nagrody św. Mikołaja osobom szczególnie zasłużonym dla szerzenia idei ADŚ. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się zelatorki Apostolstwa oraz kapłani zaangażowani w ruch.

Drewnianą statuetkę św. Mikołaja otrzymali: ks. kanonik Ryszard Kubasiak – proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Soblówce, ks. Wojciech Tyczyński z parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie; oraz zelatorki ADŚ – Elfryda Farana z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku, Bożena Franka z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju i Bernadeta Hanzel z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pogórzu.

Zelator diecezjalny Apostolstwa Dobrej Śmierci, Lidia Greń-Wajdzik zwróciła uwagę w rozmowie, że bardzo dobrze rozwija się Apostolstwo w Republice Czeskiej. „Jakoś nam się tam podarzyło. Apostolstwo rozwija się tam nawet wśród ludzi nieochrzczonych. Powstały oazy modlitwy po drugiej stronie Śląska Cieszyńskiego. Bardzo cieszymy się z tego” – wyjaśniła.

Pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie do św. Mikołaja z uczczeniem jego relikwii oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu z modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Wierni przybywający do sanktuarium w Pierśćcu całują relikwie św. Mikołaja, a o plecy jego figurki pocierają chusteczki, później przykładają je na bolące lub dotknięte chorobą miejsca. Tutejsza świątynia jest jedną z nielicznych w Polsce poświęconych biskupowi z Miry, a grudniowe uroczystości odpustowe ściągają do sanktuarium co roku tysiące pielgrzymów z okolic Skoczowa, Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.

Apostolstwo Dobrej Śmierci działa w około 70 parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. ADŚ pielgrzymuje do Pierśćca oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Główna siedziba ADŚ znajduje się w Tinchebray we Francji. 30 maja 1987 r. w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej kard. Józef Glemp oficjalnie zatwierdził polską filię stowarzyszenia.