Po raz 5. “popłynęli” do Rzymu na cześć św. Jana Pawła II

• 8 kwietnia 2019, Robert Karp

Ponad 700 osób wzięło udział w 24-godzinnym integracyjnym maratonie pływackim w Bielsku-Białej i Kozach upamiętniającym 5. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Uczestnicy wydarzenia przepłynęli w sumie około 1100 kilometrów, czyli niemal cały dystans, jaki dzieli krytą bielską pływalnię „Troclik” i Plac św. Piotra w Rzymie. Na bielskiej pływalni 615 osób przepłynęło w sumie 890,775 km, a na basenie CSW w Kozach – 102 osoby pokonały w wodzie 196,625 km.

Na pomysł sztafety pływackiej „Płyniemy do Rzymu” na cześć Jana Pawła II wpadły Elżbieta Tyczyńska i Teresa Krajewska ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „Ada”. Pierwszy maraton pływacki na bielskim basenie odbył się 27 kwietnia 2014 roku, w dniu kanonizacji papieża Polaka.

Podczas pierwszej edycji maratonu zakładano przepłynięcie 1478 długości basenu, które symbolizują odległość, jaka dzieli stolicę Podbeskidzia od placu św. Piotra w Rzymie. Okazało się szybko, że uczestnicy przedsięwzięcia pokonali pięciokrotnie 1478 długości basenu.

W tegorocznej sztafecie udział wzięły m.in. osoby niepełnosprawne zrzeszone w różnych organizacjach pozarządowych, uczniowie bielskich szkół i ich opiekunowie oraz członkowie klubów sportowych, wierni z różnych parafii, w tym całe rodziny. Rekordziści płynęli przez kilkanaście kilometrów.

Na bielskim basenie „Troclik” pojawili się m.in. zawodnicy Klubów Olimpiad Specjalnych i Klubów Pływackich, uczestniczki Letnich Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi oraz Zimowych Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Austrii.

Wydarzenie zainaugurowali: prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski oraz występujący w imieniu biskupa ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, Romana Pindla, diecezjalny kapelan sportowców, ks. Robert Kasprowski. Towarzyszył im Krzysztof Krzyżanowski – prezes Beskidzkiego Oddziału Olimpiad Specjalnych.

fot. Miriam Arbter-Korczyńska