Pogrzeb ks. kan. Jana Froelicha w Wiśle-Głębcach

• 10 stycznia 2021, Robert Karp

Zgodnie z ostatnią wolą śp. ks. Jana Froelicha, jego ciało spoczęło na cmentarzu komunalnym w Wiśle, w miejscu, gdzie rozpoczynają się co roku 1 listopada modlitwy za zmarłych kapłanów. Pochówek 9 stycznia 2021 r. był ostatnim elementem dwudniowych uroczystości pogrzebowych długoletniego proboszcza parafii w Wiśle-Głębcach, a od 2015 r. proboszcza w Bierach. Sobotniej Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Piotr Greger, który wyjaśnił, że zmarły kapłan chciał także, by ta liturgia była sprawowana w białych szatach.

W modlitwie w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach udział wzięła najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi, władze samorządowe i duszpasterze. Obok biskupa przy ołtarzu stanęli m.in.: wicedziekan dekanatu jasienickiego ks. Andrzej Szczepaniak, krajowy moderator Unii Kaplanów Chrystusa Sługi – ks. Waldemar Maciejewski, proboszcz parafii ks. Sławomir Zawada. Wśród uczestników liturgii byli także duchowni Kościoła luterańskiego – ks. radca Waldemar Szajthauer i ks. Tadeusz Byrt z parafii w Wiśle-Głębcach. Przed Mszą ks. radca wypowiedział słowa pożegnania, podobnie jak zrobili to przedstawiciele władz samorządowych, apostolatów, wspólnoty parafialnej i miejscowych nauczycieli. Wspomniano zaangażowanie kapłana w praktyczny ekumenizm, gotowego zawsze spieszyć z pomocą ludziom potrzebującym.

Ks. Szajthauer podkreślił, że dla ks. Jana życie z Chrystusem polegało na świadczeniu o Nim i fascynowaniu się Nim. Zaznaczył, że zmarły zdawał sobie sprawę, że Kościół nie jest „ani Apollosowy, ani Kefasowy, ani Pawłowy, ale że jest Chrystusowy”.

Moderator krajowy Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, do której należał ks. Jan, dziękował zmarłemu „za świadectwo wiary, za miłość, za otwartość, za spojrzenie pełne pokoju”. „Dziękujemy za twoją miłość do Kościoła, za świadectwo życia charyzmatem Światło-Życie, za twoją miłość do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi; za lata, w których byłeś w zarządzie Unii, za twoją troskę o każde kapłańskie serce” – dodał. Odwołując się do odczytanego fragmentu z Listu św. Jana, podkreślił, że ks. Jan był człowiekiem pełnym miłości. „Ta miłość – wierzymy mocno – przepełniała cię zawsze na myśl o dniu spotkania z Panem” – stwierdził ks. Maciejewski.

Na koniec zauważył, że pogrzeb jednego z kapłanów Chrystusa Sługi odbywa się w przededniu niedzieli Chrztu Pańskiego, patronalnego święta wspólnoty, jaką reprezentuje. „Jutro wieczorem w formie online spotkamy się w gronie członków Unii. Wierzymy, że ty będziesz już świętował ten czas razem z Tym, którego tak mocno umiłowałeś – z Chrystusem Sługą” – zapowiedział.

Proboszcz parafii w Wiśle-Głębcach ks. Sławomir Zawada podziękował za udział w modlitwie nad trumną jego poprzednika, który przez 28 lat kierował tą wspólnotą parafialną. „Eucharystia będzie pochwałą chrześcijaństwa. Cóż byśmy teraz poczęli bez Chrystusa, bez Krzyża, bez Zmartwychwstania? Cóż przeciwstawilibyśmy pokusie rozpaczy, podejrzeniom, że nicość jest ostatnim słowem na temat tajemnicy życia?” – pytał i jako odpowiedź wskazał na słowa Jezusa z Ewangelii: „Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się!”.