Policjanci i księża namawiają do noszenia odblasków ratujących życie

• 4 grudnia 2019, Robert Karp

Kolejny raz parafie diecezji bielsko-żywieckiej odwiedzać będą policjanci w ramach piątej edycji akcji „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie”. Przedsięwzięcie, polegające na uświadamianiu starszym osobom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, to wspólna kampania bielsko-żywieckiej Caritas, wydziałów ruchu drogowego policji z terenu Śląska i Małopolski i Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Saltus”.

Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Policjanci odwiedzają parafie, a niektóre ze wspólnot same proszą, by przyjechali do nich z funkcjonariusze drogówki, bo jest to, jak się okazuje, jeden ze skuteczniejszych sposobów poprawy bezpieczeństwa pieszych. „Tak jest na przykład w Miliardowicach, gdzie proboszcz poprosił o specjalną wizytę policjantów” – przyznała asp. Ilona Michalczyk z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. „Wybieramy się tam za kilka dni. Dzięki akcji możemy dotrzeć do szerokiej grupy uczestników ruchu drogowego” – dodała i zapewniła, że skuteczność tych działań widać w policyjnych statystykach.

Zdaniem mundurowych, do osób starszych znacznie trudniej jest dotrzeć z przekazem o zasadach bezpiecznego poruszania się obok dróg, niż do dzieci czy młodzieży. Z drugiej strony, to właśnie osoby starsze chętniej niż młodzi noszą odblaski. „Panie noszą odblaski na pasku od torebki. Większy problem jest z panami. Zapominają o noszeniu odblasków” – zauważyła asp. Michalczyk.

Dawid Jeziorek z diecezjalnej Caritas zapowiedział, że w ramach kolejnej edycji akcji policjanci zamierzają rozdać ok. 6 tys. odblasków. Zwrócił uwagę, że reklamujący akcję plakat nawiązuje do tradycji wspólnego uczestniczenia w nabożeństwach roratnich całych rodzin, często wnuków z dziadkami. „Plakaty promujące bezpieczne zachowanie na drodze pojawią się podczas Adwentu w każdej parafii diecezji” – podkreślił.

Grzegorz Templin, reprezentujący Towarzystwo Ubezpieczeniowe Saltus, uważa, że akcja ta wpisuje się naturalnie w działalność firmy i zapowiedział dalsze wspieranie Caritas w tego typu działaniach.

W ubiegłym roku rozdano ponad 6 tys. odblasków i przeprowadzono akcję w 23 parafiach. W 2015 roku do ludzi trafiło 2 tys. odblasków, a policjanci odwiedzili 8 podbeskidzkich parafii.

W siedzibie bielskiego Caritasu odbyła się 4 grudnia 2019 r. wspólna konferencja prasowa przedstawicieli Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej i Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie oraz w Żywcu, reprezentantów Caritas oraz towarzystwa ubezpieczeniowego Saltus. Spotkanie zainaugurowało tegoroczną akcję .