Ponad 300 artystów na “Psallite Deo”

• 27 października 2019, Robert Karp

Konkurs muzyczny, który odbył się w Domu Kultury w Kętach 26 października, stanowił zwieńczenie XXII Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo. Na organizowane już od ponad 20 lat wydarzenie złożyła się także wystawa ikon i pejzaży Grzegorza Giermka pt. „W stronę światła” oraz Przegląd Filmowy „Oikumene”, w ramach którego można było obejrzeć filmy „Tajemnica Ojca Pio”, „Chleb z nieba” i „Z miłości do Joey”.

W tegorocznej edycji konkursu muzycznego zaprezentowało się ponad 320 osób z różnych zakątków Małopolski i Śląska. Są to muzykujące rodziny, dziecięce i młodzieżowe schole, ludowe zespoły śpiewacze, chóry i soliści, w wieku od 2 do 80 lat, reprezentujący różne grupy społeczne. Wszystkich łączy zamiłowanie do śpiewania na chwałę Boga.

W tym roku jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii „chóry” wyróżniono chór z Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach („O Salutaris Hostia”, „Ostinata Alleluja”) oraz chór „Wrzos” z Głębowic („Tobie wznawiamy Panno”, „Stała Matka Boleściwa”).

W kategorii „ludowe zespoły śpiewacze” wyróżnienie przypadło Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu „Grojczanie” z Grojca („Stary Krzyż”, „Rośnie chleb”).

W kategorii „zespoły wokalne” dwa równorzędne I miejsca zdobyły: zespół wokalny „Kontrasty” z Komorowic („Będę za nim iść”, „Nikt nie kocha Cię tak, jak On”) oraz zespół „Generations” z Porąbki („ Panie proszę przyjdź”, „Już nie sam”).

W kategorii „zespoły wokalno-instrumentalne” wyróżnienie otrzymał duet Jonasz Kowala i Aleksandra Frysztacka („Lawina”, „Odezwa”).

W kategorii “schole” wygrała Diakonia Muzyczna “Solo Dios Basta” z Pisarzowic (“Pioseneczka”, Jak wielki jest Bóg”). Wyróżnienie otrzymała Scholka Bielany (“Niepojęty, niezmierzony”, “Nasz Bóg”).

W kategorii „soliści do lat 15” przyznano dwa I miejsca. Zdobyli je: Antonina Kraszewska („Ave Maria Jasnogórska”, „Panie, proszę przyjdź”) i Paweł Madzia („Na skraju wioski”, „Święta Faustyna”). W tej kategorii wyróżnieni zostali: Aleksandra Bielewicz („Nim świt obudzi noc”, „Wierzę w to”), Julia Mreńca („Moja modlitwa poranna”, „Barka”), Sandra Pytlarz („Łaski Cud”, „Przez Ciernie Do Nieba”) i Jagoda Czopek („Czy nastaje znów świt”, „Do kołyski”).

W kategorii “soliści powyżej 15 lat” zwyciężyła Anna Kováčová (“Bo to Bog stvoril z prachu človieka”, “Ordinary miracle today”). Wyróżnienie otrzymała Izabela Łyszczarz („W cieniu Twoich rąk”, „Golgota”).

Jury przyznało także specjalne wyróżnienie „za zaangażowanie w ewangelizację poprzez śpiew” Łukaszowi Zyzakowi („Jezus mym przyjacielem”, „Pieśń jedności”).

Wykonawców oceniała komisja w składzie: Janusz Kohut – kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, Beata Borowska – dr hab., prof. Akademii Muzycznej w Katowicach, i ks. Stanisław Joneczko – muzyk i proboszcz parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy.

Ogłoszenie wyników poprzedził koncert chóru „KIYOVSKIE BLAHOVHETYA” z Ukrainy, działającego przy grekokatolickim Kościele św. Andrzeja Apostoła we Lwowie na Ukrainie oraz zespołu G.O.D’s z Preszowa na Słowacji – zdobywcy Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie “Psallite Deo” w Kętach w 2013 i w 2016 roku.

Ukraiński chór dzień wcześniej uświetnił galę nagrody „Dzban Św. Jana Kantego”. Będzie gościł także w niedzielę w kęckiej parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny. Muzycy otrzymali od burmistrza Gminy Kęty replikę cudownego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia, który znajduje się w ołtarzu głównym świątyni, wykonaną na drewnie przez kęcką artystkę. – Żeby stała się ona taką pamiątką i dowodem tego, byście zawsze pamiętali, że macie tu u nas w Polsce przyjaciół i jesteście tu zawsze mile widziani. Niech was ta nasza Matka Boska ochrania – mówił włodarz gminy.

Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” już od ponad 20 lat zapisuje się na kartach historii Kęt. Po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się z czasem w festiwal-konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych, scholi i zespołów śpiewaczych wykonujących pieśni i piosenki religijne.

tekst. Kamilla Frysztacka, fot. Kaja Gąsiorek i Kamilla Frysztacka