Prezydent Duda: każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania

  • 6 stycznia 2018, Robert Karp

„Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania” – powiedział prezydent Andrzej Duda, który z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył 6 stycznia w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim w Orszaku Trzech Króli.

W nawiązaniu do hasła tegorocznego Orszaku Trzech Króli – „Bóg jest dla wszystkich”, prezydent podkreślił, że „każdy może do Boga przyjść” „To jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania” – stwierdził.

„To nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie, jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego” – dodał.

Zdaniem prezydenta święto Trzech Króli ma wymiar wspólnototwórczy. Wyraził nadzieję, że 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przyczyni się do budowania polskiej wspólnoty. „Wielu z nas połączonych jest wartościami religijnymi, wyznania, wiary, ale wszyscy jesteśmy połączeni wielką wartością niepodległej Rzeczypospolitej, naszej polskiej, naszego państwa” – podkreślił.

„Przyszliśmy tu wszyscy, bo łączy nas wiara. To powodu naszej wiary mamy takie obyczaje, mamy taką tradycję i to nas łączy” – powiedział w swym wystąpieniu burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.

Orszak przeszedł ulicami Skoczowa raz czwarty. Trzej mędrcy, reprezentujący kontynenty, wyruszyli ze swymi orszakami z różnych miejsc. Wszyscy spotkali się na rynku, gdzie śpiewano kolędy. Najmłodsi kolędnicy odebrali z rąk Pierwszej Damy nagrody za najlepsze wykonanie bożonarodzeniowych pieśni. Uczestnicy zatańczyli wspólnie poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”.

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger udzielił wszystkim błogosławieństwa.

fot. Monika Jaworska „Niedziela na Podbeskidziu”