Pszczelarskie dożynki w Bielsku-Białej

  • 21 września 2019, Robert Karp

Do dziękczynienia za pszczele rodziny, które w swoisty sposób człowieka pouczają i przynoszą mu rozmaite dary, wezwał bp Edward Białogłowski w czasie homilii podczas Mszy św. inaugurującej 21 września XXXVII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, który pobłogosławił nowy sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”.

Krajowy duszpasterz rolników i pszczelarzy zachęcił w homilii, by spojrzeć na pszczoły jako na wzór organizowania życia rodzinnego. „Choć ojciec jest na marginesie i nienajlepsze imię ma, ale matka jest kimś niezwykłym dla każdej pszczelej rodziny. Na szczęście pszczelarze nie zmieniają nomenklatury w rodzinie, jak niektórzy wielcy postępowcy, którym przez gardło przejść nie może ani słowo matka, ani ojciec” – zaznaczył, chwaląc organizację, dyscyplinę i pracowitość pszczelich rodzin.

„Stańmy z radością i dziękczynieniem za te dary, które Bóg zsyła poprzez życie i pracę tych stworzeń” – wezwał i podziękował pszczelarzom za to, że troszczą się o pasieki oraz pola i sady niosące pożytek pszczołom.

„Modlimy się dziś, by wszyscy gospodarze czuli się współodpowiedzialni za troskę o swoje pole, by nigdy nie niosło śmierci pszczołom, ale także, by nie chwiało zdrowiem nas, gdy spożywamy nie w pełni zdrowe produkty” – dodał i poprosił o modlitwę za ośrodki naukowe – akademickie i technika – oraz miejsca, które doskonalą wiedzę i troskę o pszczoły. Wspomniał w tym kontekście jedyną w Europie szkołę pszczelarską w Żabiej Woli.

„Matko Boża Pszczelich Rojów prosimy o orędownictwo u Boga za pszczelarzami. Prosimy Cię, abyśmy się umieli cieszyć tym, co Bóg nam daje, aby nasze życie było piękne, a nade wszystko święte” – modlił się na koniec biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.

Bp Roman Pindel podczas Eucharystii, której przewodniczył pod namiotem u podnóża Dębowca, poświęcił nowy sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Biskup bielsko-żywiecki udzielił na koniec błogosławieństwa relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy.

Wśród modlących się byli m.in. duchowni luterańscy, z biskupem diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP Adrianem Korczago.

W spotkaniu modlitewnym w intencji tych, którzy kochają pszczoły uczestniczyli m.in. pszczelarze, producenci sprzętu pszczelarskiego, przetwórcy, apiterapeuci i samorządowcy oraz goście z innych krajów.

Organizatorami Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej są Polski Związek Pszczelarski, Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik” oraz Urząd Miasta Bielska-Białej.