Rekolekcje o mistyce codzienności, krzyża i dziękczynienia „z kawą w tle” – zaproszenie

  • 13 marca 2019, Robert Karp

O mistyce codzienności, mistyce krzyża i św. Edycie Stein, a także postawie i nauczaniu św. Piotra Fabera mówić będą zaproszeni prelegenci w ramach „Rekolekcji wielkopostnych z kawą w tle” w Cieszynie w dniach od 20 do 24 marca. Ewangelizacyjna inicjatywa gościć będzie tym razem w cieszyńskiej kawiarni muzealnej „Café Muzeum” i towarzyszyć jej będzie spektakl słowno-muzyczny.

Trzecia edycja tego oryginalnego przedsięwzięcia, zainicjowanego w 2017 r. przez księży Tomasza Srokę oraz Andrzeja Abdank-Kozubskiego z Katolickiego Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie, zyskuje coraz większą popularność. Rekolekcje adresowane są do wszystkich, choć skupiają się w pierwszym rzędzie wokół trzech duszpasterstw: nauczycieli, lekarzy i środowisk twórczych. Jak wyjaśnił jeden z inicjatorów w przygranicznym mieście „kawiarnianych rekolekcji”, ks. dr Abdank-Kozubski, chodzi o niestandardowe spotkania z szeroko rozumianą teologią. Cieszyński duszpasterz służby zdrowia uważa, że pomysł ten był strzałem w dziesiątkę. Dotychczasowe edycje spotkań adwentowych i wielkopostnych wzbudziły żywe zainteresowanie. Nie zabrakło gorących dyskusji, dociekliwych pytań i atmosfery dialogu.

Podczas marcowych rekolekcji w Café Muzeum zaplanowano prelekcję ks. Jacka Krzemienia ze Wspólnoty „Chleb Życia” pt. „Mistyka codzienności” (20 marca). O „Mistyce krzyża i św. Edycie Stein” opowie ks. Manfred Deselarers, niemiecki kapłan pracujący od lat oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy (21 marca). Zaplanowano rozmowę znanego o. Marka Wójtowicza SJ i Miriam Arbter-Korczyńskiej z radia „Anioł Beskidów” (22 marca) poświęconą mistyce św. Piotra Fabera – XVI-wiecznego jezuity, jednego z pierwszych towarzyszy św. Ignacego Loyoli.

Sobotni wieczór wypełni spektakl słowno-muzyczny oparty na poezji Z. Herberta, Cz. Miłosza, H. Poświatowskiej, J. Lechonia, J. Kaczamarskiego i A. Kamińskiej (23 marca). Wiersze recytować będzie ks. Leszek Łysień, a śpiew i muzykę zapewnią Aleksandra Danielowicz i Jarek Kąkol.

Rekolekcje zakończy niedzielna Msza św. w kościele Świętej Trójcy w Cieszynie.