Remont elewacji kościoła św. Stanisława BM z nagrodą “Modernizacja Roku”

• 25 września 2020, Robert Karp

Remont elewacji kościoła św. Stanisława BM w Starym Bielsku zdobył nagrodę 24. edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” w kategorii elewacje i termorenowacje. Nagrody wręczono 23 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 460 realizacji z całego kraju. Jury wizytowało 76 obiektów zakwalifikowanych do finału. Nagrody zostały przyznane w dwunastu kategoriach „Modernizacja Roku” oraz czterech kategoriach „Budowa XXI w.” Jedną z nich otrzymała inwestycja starobielskiej parafii św. Stanisława i bielskiego Urzędu Miejskiego. Złotą statuetkę odebrał podczas uroczystej gali wręczenia nagród prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

fot. modernizacjaroku.com

W wyniku prac konserwatorskich przy najstarszej na terenie Bielska-Białej świątyni kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem, ale i przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium. Usunięto cementowe tynki na zabytkowym obiekcie. Przywrócony został we wszystkich wymiarach pierwotny aspekt technologiczny budowy obiektu, polegający na użyciu wapna gaszonego. Zewnętrzna warstwa kościoła została pomalowana specjalną farbą wapienną.

Wykonane zostały m.in. takie prace jak: izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu. Przywrócono średniowieczne tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.

Realizacja projektu była możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miasta Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 2 miliony złotych.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W świątyni oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.

Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.