Ruszył cykl rekolekcji „Krzyż Nadziei, wbrew nadziei”

• 10 marca 2018, Robert Karp

Od trzydniowych rekolekcji w oświęcimskiej jadłodajni sióstr serafitek rozpoczęły się spotkania pod hasłem „Krzyż Nadziei, wbrew nadziei”. Cykl wielkopostnych ewangelizacji dla ludzi ubogich, poszukujących, wątpiących i zagubionych zaplanowano także w Andrychowie i Bielsku-Białej.

W ewangelizacji w Oświęcimiu, którą zakończył posiłek, udział wziął m.in. znany bokser, mistrz olimpijski z Rzymu (1960) i Tokio (1964), Marian Kasprzyk z Bielska-Białej. Sportowiec podzielił się własnym świadectwem życia i wiary.

Wydarzenie jednocześnie zainaugurowało cykl wielkopostnych spotkań dla ludzi ubogich, poszukujących, wątpiących, zagubionych pod wspólnym hasłem „Krzyż Nadziei, wbrew nadziei”, które zaplanowano także w Andrychowie i Bielsku-Białej.

Kolejne ewangelizacje odbywać się będą w różnych częściach stolicy Podbeskidzia – w Ośrodku „Nadzieja” w Wapienicy i w Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka Caritas w Lipniku.

Odbywające się od czterech lat rekolekcje, spotkania ewangelizacyjne, połączone ze wspólnymi posiłkami, cieszą się dużą popularnością w środowisku osób bezdomnych. Wielu z nich przyznaje, że czas poświęcony sprawom duchowym jest im bardzo potrzebny. Nierzadko decydują się przystąpić do spowiedzi świętej.

W każdy dzień rekolekcji zaplanowano wspólną modlitwę, przepowiadanie Dobrej Nowiny, świadectwa osób, które wyszły z nałogów i bezdomności, śpiew, zabawy integrujące.

W ostatnim dniu spotkań rekolekcyjnych, 24 marca, będzie okazja przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, wzięcia udziału w Eucharystii, modlitwie wstawienniczej. Wszystko zakończy uroczysta kolacja. Przy stole będzie też okazja podzielenia się przeżyciami z rekolekcji.

Rekolekcje dla osób bezdomnych w Bielsku-Białej organizowane są przez wydział duszpasterstwa ogólnego kurii diecezji bielsko-żywieckiej, Caritas bielsko-żywiecką (wolontariusze Szkolnych Kół Caritas), wspólnotę „Miłość i łaska Chrystusa”, diakonię wspólnoty „Miasto na Górze”.

Program:

22 marca (czwartek, u Brata Alberta, Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Legionów 17/2), godz. 15.30.

23 marca (piątek, u Brata Alberta, Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Legionów 17/2), godz. 15.30 i w schronisku dla bezdomnych na ul. Stefanki o godz. 17.00.

24 marca (sobota, kościół NSPJ w Bielsku-Białej), godz. 10.00 -12.00 – spotkanie dla dzieci z rodzin ubogich; godz. 12.00-16.00 – rekolekcje (Droga Krzyżowa, Msza św., agapa). Po rekolekcjach zostaną wydane paczki żywnościowe dla uczestników (na podstawie zaproszeń).