Zapisy na VI pieszą pielgrzymkę diecezji do Łagiewnik

  • 9 marca 2018, Robert Karp

Do 8 kwietnia potrwają zapisy na pieszą VI pielgrzymkę diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Na termin wędrówki prawie stukilometrowym pątniczym szlakiem organizatorzy wybrali długi weekend na przełomie kwietnia i maja. To jedyna tego typu ogólnodiecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Podczas ostatniej pielgrzymki liczba jej uczestników wyniosła około dwóch tysięcy.

Tegoroczna pielgrzymka – pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”(1Kor 1.26) – organizowana jest po raz szósty w historii diecezji bielsko-żywieckiej.

Współorganiztorka przedsięwzięcia, Irena Papla podkreśliła, że oprócz walorów duchowych pielgrzymka gwarantuje niezapomniane przeżycia związane z topografią pątniczych szlaków. „Idziemy malowniczymi drogami diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej. Warto pójść z nami choćby tylko z tego powodu” – zachęciła.

Bp Roman Pindel zauważył, że z roku na rok przybywa pielgrzymów, którzy na przełomie kwietnia i maja chcą wybrać się w drogę do Łagiewnik. „Zauważamy też coraz większy udział procentowy ludzi młodych w tej pielgrzymce. Źródłem sukcesu tej inicjatywy jest m.in. dobry termin – długi weekend. Wystarczy wziąć w pracy dzień lub dwa dni wolnego, by uczestniczyć w czterodniowej pielgrzymce. Podczas drogi nie grożą także wielkie upały” – dodał duchowny.

Diecezjalna pielgrzymka do Łagiewnik rozpocznie się 30 kwietnia, w 18. rocznicę kanonizacji świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszą z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Trasa pielgrzymki będzie prowadzić malowniczymi drogami Małopolski m.in. przez Kęty, Malec, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Wysoką, Radziszów, Przytkowice, Kleczę Dolną, Marcyporębę, Świątniki Górne, Mogilany do Krakowa. Pątnicy dotrą do łagiewnickiego sanktuarium 3 maja br., w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Zapisy, prowadzone w kilku punktach diecezji oraz w internecie, potrwają do 8 kwietnia. Szczegóły można znaleźć na stronie http://faustyna.diecezja.bielsko.pl/

Piesza pielgrzymka bielsko-żywiecka to jedyna tego typu diecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ubiegłych latach wśród pątników, którzy przeszli trasę z Bielska-Białej do Łagiewnik, dominowali młodzi ludzie z Podbeskidzia, ale szły także osoby z innych stron Polski, a nawet z zagranicy.