Św. Jan Paweł II w kamiennej rzeźbie żywieckiego artysty

  • 30 czerwca 2020, Robert Karp

Do 15 lipca br. w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej zwiedzać można wystawę rzeźb w kamieniu Leszka Cieślika „Jan Paweł II wśród świętych”. Ekspozycja uznanego twórcy ludowego, wpisująca się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka, odwołuje się do wymiaru artystycznego, ale i religijnego.

Zdaniem pomysłodawców wydarzenia, wystawa skierowana jest szczególnie do osób, które głęboko przeżyły pontyfikat Jana Pawła II, pamiętają jego pielgrzymki do Polski, nauczanie i pełną niezwykłej charyzmy osobowość. „Prace są wyrazem hołdu, wielkiego szacunku i zaufania do osoby Ojca Świętego, formą wdzięczności za papieskie słowa i przesłanie. Prezentowane są też postacie świętych, takich jak Stanisław, Wojciech, Cyryl i Metody, Jan Chrzciciel, Matka Teresa, Ojciec Pio, a także wizerunki Matki Boskiej” – podkreśla kurator Zbigniew Micherdziński.

Pochodzący z Żywca artysta jest uznanym kontynuatorem tradycji ludowej rzeźby kamiennej, wielokrotnym laureatem konkursu Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu (2002, 2008, 2014). Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów w Żywcu, Bielsku-Białej, Nowym Sączu. Były prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych, nie tylko w Polsce (Żywiec, Bielsko-Biała, Cieszyn, Wilkowice, Tychy), ale też w Czechach, Słowacji, Francji.

Organizatorem wystawy jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, współorganizatorem Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. We wrześniu 2020 będzie ją też można oglądać w żywieckim Klubie „Śrubka”.