Święto Podwyższenia Krzyża w Beskidach

• 14 września 2018, Robert Karp

Z okazji Święta Podwyższenia Krzyża, przy trzech krzyżach w Beskidach, między którymi odległość w linii prostej wynosi dokładnie 11 kilometrów, przygotowano specjalne uroczystości. Krzyże – na Trzech Lipkach, Hrobaczej Łące oraz w Starej Wsi – upamiętniają Wielki Jubileusz Roku 2000.

14 września po południu odprawiona zostanie Msza św. polowa przy krzyżu na Trzech Lipkach w Starym Bielsku. Eucharystia w intencji bielszczan będzie kulminacyjnym momentem świętowania w parafii św. Stanisława BM .

Wzgórze Trzy Lipki, na którym od 2001 roku stoi gigantyczny 40-metrowy stalowy krzyż, przypominający pastorał Jana Pawła II, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Na wzgórze przychodzi też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów. U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.

W tym roku nie zaplanowano modlitwy pod 31-metrowym stalowym krzyżem jubileuszowym z 2000 roku w Starej Wsi, gdyż wszystkie uroczystości odpustowe odbywać się będą w pobliskiej, drewnianej świątyni. Rozpoczną je sobotnie nieszpory.

Z kolei 8 września modlono się przy 35-metrowym krzyżu na Hrobaczej Łące wznoszącym się na wysokości 828 m n.p.m. Ten symbol oświetlony nocą jest charakterystycznym, rozpoznawalnym z daleka, elementem krajobrazu beskidzkiego okolic Bielska-Białej.

Święto Podwyższenia Krzyża wiąże się z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.