Zaduszki Narodowe na Matysce

  • 7 października 2018, Robert Karp

Pod krzyżem jubileuszowym na Górze Matyska w Radziechowach na Żywiecczyźnie już po raz 14. odbyły się 6 października Zaduszki Narodowe. Podczas tej swoistej lekcji historii w plenerze uczestnicy oddali szczególną cześć obrońcom Zadwórza – „polskich Termopil”, ks. Stanisławowi Kaszkowicowi – dziekanowi żywieckiemu z czasów „potopu szwedzkiego” oraz „żołnierzom wyklętym” – bohaterom powojennego, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Kulminacyjnym momentem uroczystości była Msza św. za ojczyznę pod gigantycznym krzyżem na Matysce. Liturgii przewodniczył ks. Ryszard Kubasiak – budowniczy „Golgoty Beskidów”. Przy ołtarzu modlili się też ks. porucznik Roman Zoń oraz ks. Krzysztof Ciurla – współorganizator Zaduszek Narodowych. W kazaniu ks. Kubasiak zwrócił uwagę, że od zniewolenia zewnętrznego znacznie gorsza jest niewola umysłu i ducha. Duchowny podkreślił, że wolność nie jest człowiekowi dana, lecz zadana.

Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia „Dzieci Serc” w Radziechowach wyjaśniła, że co roku organizatorzy starają się odsłonić konkretne postaci z zapomnianych kart historii Polski. W tym roku byli to 11-letni Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały”, który poległ w Powstaniu Warszawskim oraz młodociani obrońcy –„Orlęta Lwowskie” – którzy 17 sierpnia 1920 r. pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego do ostatniego naboju walczyli z wielokrotnie liczniejszymi siłami I Konnej Armii Siemiona Budionnego.

Po Mszy odczytany został Apel Poległych, którego treść wyłonił ogólnopolski konkurs wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Asystowali żołnierze pododdziału pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego ze sztandarem.

Na koniec w Kurhanie Pamięci, jaki powstaje na Matysce od 2005 roku, złożona została ziemia, w której spoczywają polscy bohaterowie polegli w bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem. Podczas bitwy życie straciło 318 polskich żołnierzy, którzy przez 11 godzin stawiali opór wyszkolonemu wojsku rosyjskiemu. Dosypano także ziemię z mogiły członków wywiadu Armii Krajowej z grupy Stragan działającej w latach 1941-1943 w III Rzeszy, zamordowanych na 23 dni przed zakończeniem II wojny światowej w miejscowościach Krems i Stein nad Dunajem w Austrii.

Podczas uroczystości grupy rekonstrukcyjne odtworzyły szereg scen, które przybliżały dramatyczne losy stoczonej 98 lat temu bitwy pod Zadwórzem koło Lwowa oraz bohaterską postawę żywieckiego, łodygowickiego i radziechowskiego proboszcza – ks. Stanisława Kaszkowica. Na oczach widzów rozegrały się kolejno sceny: uwolnienia króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów, wyprawy dziekana żywieckiego, który wyruszył z góralami na odsiecz Jasnej Góry, spalenia przez szwedzkie wojska radziechowskiej wioski oraz samej obrony Częstochowy.

Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na jej szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. „Golgota Beskidów” przyciąga liczne pielgrzymki. Zaduszki Narodowe odbywają się tu każdej jesieni.

fot. Jadwiga Klimonda