Zmarł ks. prałat Stanisław Jasek

• 19 września 2019, Robert Karp

18 września 2019 r. zmarł były proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach ks. prałat Stanisław Jasek. Przeżył 83 lata, w tym 56 jako kapłan. Emerytowany proboszcz był laureatem Nagrody im. ks. Józefa Londzina, przyznawanej przez starostę bielskiego. Został honorowym obywatelem gminy Buczkowice.

Urodził się 20 maja 1937 r. w Węglówce. 21 czerwca 1964 r. w katedrze na Wawelu z rąk bp. Karola Wojtyły otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Bulowicach, Milówce, w Krakowie-Podgórzu. W 1974 r. został proboszczem w Rycerce Górnej, a w 1977 r. zaczął pełnić tę funkcję w parafii w Buczkowicach. Tu pracował przez kolejne 35 lat. W 2012 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

W ciągu 35 lat swojego proboszczowania w Buczkowicach rozbudował kościół, uporządkował cmentarz, wybudował kaplicę cmentarną, salki katechetyczne, budynek probostwa.