Zmarł pochodzący z Kęt bp Adam Dyczkowski

• 10 stycznia 2021, Robert Karp

10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł pochodzący z Kęt bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski. Miał 88 lat.

Bp Adam Dyczkowski od 29 grudnia br. przebywał w szpitalu w Zielonej Górze. Powodem hospitalizacji były powikłania po przebyciu choroby Covid-19. Jego stan lekarze określali jako ciężki.

Śp. bp Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach w rodzinie Feliksa i Marii z d. Jurasz. Jego ojciec był nauczycielem matematyki w kęckim liceum ogólnokształcącym. W rodzinnej miejscowości przyszły biskup ukończył szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Kominka. W latach 1957-64 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywał studia specjalistyczne, które uwieńczył uzyskaniem tytułu doktora w zakresie filozofii przyrody. Następnie pracował we Wrocławiu jako wikariusz parafii katedralnej, duszpasterz młodzieży akademickiej i inteligencji, a także wykładowca filozofii w seminarium duchownym.

21 września 1978 r. został mianowany biskupem pomocniczym we Wrocławiu. Święceń biskupich 26 listopada 1978 r. udzielił mu abp Henryk Gulbinowicz. Jako zawołanie swej posługi biskupiej przyjął słowa Sursum corda (W górę serca). Był wikariuszem generalnym, odpowiedzialnym za duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo inteligencji, nauczycieli, harcerzy i innych środowisk zawodowych. Działał w Dolnośląskim Komitecie Odrodzenia Harcerstwa pełniąc w nim funkcję przewodniczącego oraz w Towarzystwie Przyjaciół Ossolineum jako członek zarządu, a także w Społecznym Komitecie Panoramy Racławickiej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był wiceprzewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego, wchodził też w skład Komisji ds. Zakonnych, ds. Duszpasterstwa Ogólnego oraz ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w nowo utworzonej diecezji legnickiej. 17 lipca 1993 r. otrzymał nominację na biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. 19 lipca 1993 r. objął kanonicznie rządy w diecezji, ingres do katedry gorzowskiej odbył 5 września 1993 r., a ingres do konkatedry w Zielonej Górze – 12 września tegoż roku. Jako biskup diecezjalny wspierał aktywność wiernych świeckich poprzez promocję stowarzyszeń katolickich, a zwłaszcza Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na czas jego posługi przypadły istotne wydarzenia w życiu diecezji, takie jak obchody pięćdziesięciolecia polskiej administracji kościelnej w Gorzowie Wlkp. (1995 r.), wizyta papieża Jana Pawła II (1997 r.), rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty (2002 r.) oraz tysiąclecie śmierci pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu (2003 r.). Po osiągnięciu 75. roku życia złożył rezygnację z urzędu. 29 grudnia 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze.

Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry. Uniwersytet Zielonogórski wyróżnił go doktorem honoris causa.

We wrześniu 2018 r. bp senior Adam Dyczkowski przewodniczył Eucharystii w swych rodzinnych Kętach z okazji jubileuszu 40 lat posługi biskupiej i 60. rocznicy święceń kapłańskich. Kęczanie dziękowali razem z nim za koronację łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia, który ponad 30 lat temu został przyozdobiony koronami. Jubilat przypomniał wówczas w krótkim wspomnieniu, jak ważną postacią w jego życiu kapłańskim i biskupim był Jan Paweł II. Przyznał, że za najszczęśliwsze lata swego życia uznaje te spędzone na działalności duszpasterskiej. Były uczestnik wypraw wysokogórskich, nazywany „Harnasiem”, przywołał moment, gdy został duszpasterzem młodzieży akademickiej.

„Wspaniała to była młodzież. Lata z nią spędzone były moimi najradośniejszymi. Dla nas księży to największa radość, kiedy włączamy się w grupy i czynne życie parafialne, w troskę o świątynię” – podkreślił wzruszony jubilat, który usłyszał życzenia i otrzymał kwiaty od przedstawicieli parafii i gminy z burmistrzem na czele.