„Zrozumieć Franciszka” – cykl wykładów ks. dr. Przemysława Sawy

  • 25 maja 2020, Robert Karp

Analizy tekstów i kluczowych papieskich wypowiedzi składają się m.in. na cykl internetowych wykładów ks. dr. Przemysława Sawy pod wspólnym tytułem „Zrozumieć Franciszka”. Okazją do ich nagrania była 7. rocznica wyboru kard. Jorge Mario Bergolio na następcę św. Piotra. Prezentacja nagrań w internecie, która ruszyła w marcu br., została przerwana z powodu wybuchu epidemii. Obecnie przedsięwzięcie zostało wznowione.

Pracownik Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Śląskiego w kolejnych spotkaniach wideo przybliża teologię papieża Franciszka oraz jego główne kierunki duszpasterskie, skupia się na oryginalności i paradoksach w ewangelizowaniu świata przez Ojca Świętego, akcentuje oryginalność podejścia i wskazuje na nawiązania do Tradycji. „Celem jest ukazanie prawdy o nauczaniu Ojca Świętego przez komentowanie słów oraz przybliżanie różnych istotnych kontekstów” – wyjaśnia ks. Sawa w zapowiedzi kolejnych odcinków na kanale Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody na YouTube.

„Zapraszam, byśmy się pochylili nad tym dziedzictwem, które niesie Franciszek, byśmy go lepiej zrozumieli i przez to pokochali i jeszcze bardziej czuli jak on. Chodzi o to, byśmy szli razem z Kościołem, któremu przewodzi dziś Franciszek. Ten, który jest biskupem Rzymu, jest przewodnikiem Kościoła katolickiego, ale także znakiem drogi do pojednania chrześcijan, ludzi na całym świecie, aby było więcej miłości i pokoju” – można usłyszeć w zapowiedzi internetowego cyklu.