Biskup pomocniczy Piotr Greger

Dane kontaktowe

SEKRETARZ i KAPELAN

BISKUPA POMOCNICZEGO

Ks. Robert Kasprowski 
tel. +48 734 176 643
sekretarz.bpa.pomocniczego@diecezja.bielsko.pl

Biskup Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 r. w Tychach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1989 roku z rąk bp. Damiana Zimonia w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 r. uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam w 2000 r. uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II.

Biskup był wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 1996 był sekretarzem, a od 2002 roku zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców.

22 października 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza dr. Piotra Gregera, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Assava.

27 listopada 2011 roku w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej  odbyła się uroczystość konsekracji biskupa nominata. Eucharystii z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy.

Wpisy

Wydarzenie

11 lutego 2019

Piotr Greger

Światowy Dzień Chorego (Bystra)

Wizyta biskupa Piotra Gregera w szpitalu w Bystrej Śląskiej. Eucharystia i odwiedziny personelu i pacjentów bielskiego hospicjum św. Jana Pawła II. Godz. 14.00

Czytaj więcej

Wydarzenie

11 stycznia 2019

Piotr Greger

Opłatek Środowisk Twórczych

Szanowni Państwo, trwając w radości z narodzenia Pana Jezusa, serdecznie zapraszam na spotkanie opłatkowe Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Bielsko-Żywieckiej, które odbędzie się w piątek 11 stycznia 2019 r. w Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej przy ul. Żeromskiego 5a. 17.00 – Msza św. w kaplicy kurii pod przewodnictwem JE ks. bpa Piotra […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

28 stycznia 2019

Piotr Greger

10-lecie działalności Bosco Cup

Brenna, kościół św. Jana Chrzciciela: Msza św. i gala sportowa z okazji 10-lecia działalności Bosco Cup. 28 stycznia, godzina 16.45. Bp P. Greger.

Czytaj więcej