Biskup pomocniczy Piotr Greger

Dane kontaktowe

SEKRETARZ i KAPELAN

BISKUPA POMOCNICZEGO

Ks. Sławomir Zawada 
tel. +48 734 176 643
sekretarz.bpa.pomocniczego@diecezja.bielsko.pl

Biskup Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 r. w Tychach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1989 roku z rąk bp. Damiana Zimonia w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 r. uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam w 2000 r. uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II.

Biskup był wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 1996 był sekretarzem, a od 2002 roku zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców.

22 października 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza dr. Piotra Gregera, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Assava.

27 listopada 2011 roku w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej  odbyła się uroczystość konsekracji biskupa nominata. Eucharystii z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy.

Wpisy

Wydarzenie

5 czerwca 2018

Piotr Greger

Rozmowy poświęcone w katedrze

5 czerwca, godzina 19.00 – Bielsko-Biała, katedra św. Mikołaja: Katecheza w ramach spotkań Rozmowy poświęcone. Bp P. Greger. Od kiedy i w jaki sposób towarzyszą liturgii? Dlaczego właśnie organy? Jak są zbudowane? Jakie dźwięki można z nich wydobyć? Odpowiedzi na te pytania udzielą bp Piotr Greger oraz dr Sławomir Herma […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

19 maja 2018

Piotr Greger

Czuwanie ze Wspólnotą Miłość i Łaska Chrystusa

Wspólnota Miłość i Łaska Chrystusa zaprasza na czuwanie modlitewne w Wigilię Zesłania Ducha Świętego – w sobotę (19 maja). Rozpoczęcie o godzinie 20.00 w bialskim kościele Opatrzności Bożej. W czasie spotkania uczestnicy modlić się będą o dary Ducha Świętego, szczególnie o dar radości – w związku z tym przewidziano obrzęd […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

8 maja 2018

Piotr Greger

Rozmowy poświęcone w katedrze

Bielsko-Biała, katedra św. Mikołaja, godz. 19.00 . Katecheza w ramach spotkań Rozmowy poświęcone. Bp Piotr Greger. Bp Piotr Greger i ks. Jacek Pędziwiatr będą rozmawiać o… sygnałach dźwiękowych w kościele i tym, z czego się je wydobywa, a więc o: dzwonach, dzwonkach, gongach i kołatkach. Rozmowa odbędzie się w krypcie […]

Czytaj więcej