Biskup pomocniczy Piotr Greger

Dane kontaktowe

SEKRETARZ i KAPELAN

BISKUPA POMOCNICZEGO

Ks. Robert Kasprowski 
tel. +48 734 176 643
sekretarz.bpa.pomocniczego@diecezja.bielsko.pl

Biskup Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 r. w Tychach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1989 roku z rąk bp. Damiana Zimonia w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 r. uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam w 2000 r. uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II.

Biskup był wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 1996 był sekretarzem, a od 2002 roku zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców.

22 października 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza dr. Piotra Gregera, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Assava.

27 listopada 2011 roku w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej  odbyła się uroczystość konsekracji biskupa nominata. Eucharystii z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy.

Wpisy

Aktualności

10 października 2018

Uroczystość pogrzebowa Ks. Henryka Langforta

10 października 2018 r. pożegnaliśmy emerytowanego proboszcza parafii św. Marcina w Lesznej Górnej, ks. kanonika Henryka Langforta. Liturgii pogrzebowej przewodniczył ksiądz biskup Piotr Greger, a homilię wygłosił ks. Adam Drożdż, dziekan dekanatu goleszowskiego. W uroczystości uczestniczyli też emerytowany ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy, księża dekanatów goleszowskiego i cieszyńskiego, emerytowani księża i […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

3 października 2018

Piotr Greger

Zapraszamy na 2. „Jawiszowicką Rozmowę Poświęconą”

W środę – 3 października, jak w każdą pierwszą środę miesiąca, po Mszy Świętej wieczornej o godz. 18.30, zapraszamy na „Jawiszowickie Rozmowy Poświęcone”. Bp Piotr Greger i ks. Jacek Pędziwiatr – redaktor radia „Anioł Beskidów” rozmawiać będą w naszym kościele na temat: „Co łączy kościół z centrum handlowym?”. Prelegenci będą […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

22 października 2018

Piotr Greger

„Pola nadziei”

22 października, godzina 12.00 – Bielsko-Biała, NMP Królowej Polski: nabożeństwo na rozpoczęcie tegorocznej edycji „Pola nadziei”. Bp P. Greger.

Czytaj więcej

Wydarzenie

5 października 2018

Piotr Greger

110-lecie LO im. Adama Asnyka.

5 października, godzina 10.00 – Bielsko-Biała, Św. Józefa: Msza święta z okazji 110-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka.

Czytaj więcej

Wydarzenie

4 października 2018

Piotr Greger

60-lecie Szkoły Podstawowej

Mikuszowice Krakowskie, Msza św. z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 24 im. Tadeusza Kościuszki, godz. 9.00. Bp P. Greger.

Czytaj więcej