Bp Greger do księży jubilatów: kapłan jest dzierżawcą Bożych darów

  • 1 czerwca 2026, Robert Karp

„Jakim jestem dzierżawcą Bożych darów?” – pytał bp Piotr Greger podczas Eucharystii sprawowanej 1 czerwca 2026 r. w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej dla księży obchodzących 25-lecie święceń prezbiteratu. W modlitwie uczestniczyli kapłani diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej, którzy ćwierć wieku temu, 2 czerwca 2001 roku, przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk bp. Tadeusza Rakoczego w bielskiej katedrze oraz w katedrze wawelskiej w Krakowie. Dwóch kapłanów z tego rocznika już nie żyje.

W homilii bp Greger odwołał się do ewangelicznej przypowieści o przewrotnych rolnikach, ukazując ją jako obraz relacji człowieka z Bogiem. Podkreślił, że właściciel winnicy symbolizuje Boga, który obdarza człowieka licznymi dobrami duchowymi i materialnymi, oczekując odpowiedzialności oraz owoców życia zgodnego z Ewangelią.

Kaznodzieja zaznaczył, że przypowieść Jezusa pozostaje niezwykle aktualna także wobec współczesnej sytuacji Kościoła i Europy. Przypomniał, że chrześcijaństwo przez wieki kształtowało wrażliwość na godność człowieka, sumienie oraz prawo do życia, tymczasem dziś Kościół bywa przedstawiany jako przeszkoda dla współczesnego świata.

– Na naszych oczach kultura europejska wypiera się Chrystusa, chce Go skutecznie wyeliminować ze wszystkich sfer życia społecznego i umieścić poza marginesem naszej codzienności – mówił biskup.

Hierarcha podkreślił, że Bóg nieustannie posyła swoich wysłanników, którzy przypominają człowiekowi o konieczności życia według Bożego prawa. Dodał, że również kapłani w swojej posłudze doświadczają zarówno wdzięczności, jak i lekceważenia czy niezrozumienia.

Zwracając się do jubilatów obchodzących srebrny jubileusz święceń, bp Greger zauważył, że dwadzieścia pięć lat kapłaństwa pozwala spojrzeć na własną drogę przez pryzmat bogatego doświadczenia duszpasterskiego. – Jakim jestem dzierżawcą Bożych darów? – pytał, wskazując, że odpowiedź na to pytanie staje się miernikiem jakości życia, powołania i kapłańskiej służby.

Wśród jubilatów są kapłani diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej: ks. Tomasz Bajer, ks. Krzysztof Biros, ks. Roman Ciemiera, ks. Jan Dohnalik, ks. Grzegorz Godawa, ks. Mirosław Gurdek, ks. Sławomir Kołata, ks. Janusz Korbel, ks. Damian Koryciński, ks. Michał Krajewski, ks. Dariusz Ludwin, ks. Paweł Nowak, ks. Artur Noworyta, ks. Robert Pochopień, ks. Przemysław Sawa, ks. Mariusz Słonina, ks. Grzegorz Strządała, ks. Sławomir Suski, ks. Robert Szymocha, ks. Artur Węgiel i ks. Damian Zając.

Podczas liturgii modlono się także za zmarłych kapłanów tego rocznika: śp. ks. Kazimierza Majera oraz śp. ks. Piotra Romanowskiego.

fot. Marian Szpak