Zdalne nauczanie – propozycje katechetów #1

  • 21 kwietnia 2020, Mateusz Kierczak

Siostra Tarsycja, elżbietanka, dzieli się swymi pomysłami związanymi ze zdalnym nauczaniem. Poniżej zamieszczamy przykład korespondencji katechety z rodzicami:

 

KLASA 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Szanowni Państwo!

 

Jesteśmy w okresie rozważania Tajemnicy Męki i Śmierci Pana Jezusa.  Za tydzień – Niedziela Palmowa. Jest to okazja, by te tematy przedstawić w sposób artystyczny – np. zrobienie palmy wielkanocnej, przygotowanie makiety Drogi Krzyżowej czy samej Góry Golgoty, Grobu Pana Jezusa, przedstawienie konkretnej stacji Drogi Krzyżowej (plastelina, modelina, masa solna, masa papierowa, obrazki malowane kredkami, farbami, kolaże itp.) 😊

Omawiamy też poszczególne postacie ze Starego Testamentu, według spisu treści podręcznika. Można o nich przeczytać, obejrzeć film animowany lub fabularny (są do znalezienia w Internecie)

 

https://www.youtube.com/watch?v=sFlw4oMMTX0 – film dla dzieci i młodszej młodzieży, dosyć „stary”, ale warto obejrzeć

https://www.youtube.com/watch?v=iHUfC-8hjuc&list=PL7dZwQBWL3FpaMJUsa2_P7GuoXSEl2ZKs – tu są dostępne półgodzinne filmy animowane przedstawiające biblijnych bohaterów, zarówno życie Pana Jezusa jak i postacie Starego Testamentu.
Można z dziećmi przeczytać wybraną przypowieść Pana Jezusa np. z „Biblii dla dzieci” lub opowiedzieć ją dziecku.  Można uczynić to w ramach modlitwy wieczornej.

 

Uważajmy, by dzieci za długo nie siedziały przed komputerem, więc jeżeli chcecie, możecie zaproponować dziecku przedstawienie historii biblijnej przez zrobienie postaci z plasteliny, namalowanie ilustracji, stworzenie komiksu albo jeżeli dziecko ma zamiłowania teatralne może odegrać scenkę, może do tego przebrać się, wykorzystać różne domowe, kuchenne przedmioty jako rekwizyty itp. Możecie to zrobić całą rodziną lub zaangażować samo rodzeństwo.

Rozumiem, że nie jest łatwo spędzić w domu z dzieckiem tyle godzin, gdy ma się uczyć, bawić i jeszcze odpocząć 😉

 

Wyniki Waszej wspólnej pracy możecie udokumentować – przez zrobienie zdjęć, nagranie filmiku lub np. prace plastyczne, przynieść do szkoły, jak już się spotkamy. Bardzo chętnie nagrodzę wysiłki Waszych dzieci ocenami 😊

 

Zdjęcie czy filmiki możecie przesłać na mojego maila 😊 – jak wrócimy będziemy mogli pokazać je pozostałym dzieciom 😊 (s.tarsycja.ceof@wp.pl – w temacie z dopiskiem imię i nazwisko ucznia i klasa)

 

Daną przypowieść możecie wybrać sobie np. wg spisu teledysków: https://www.youtube.com/watch?v=_mmrG907pyo&list=PLXdXnbjva1VWFB52K4xJImeZiIwg4srbW

Jeżeli nie macie na to wszystko sił, czasu czy ochoty to po prostu pomódlcie się z dzieckiem, rano, wieczorem, może dziesiątkę różańca? A może wspólna modlitwa przed posiłkiem? (nie po to, żeby się nie otruć – jak to niektórzy myślą 😉, ale by podziękować Panu Bogu za to, że mamy co jeść).

http://swiatlopana.com/category/dla-dzieci-i-mlodziezy/rozne-bajki-i-filmy-dla-dzieci-i-mlodziezy/ – A tu możecie poszukać coś dla siebie lub dzieci.

 

Życzę błogosławionego czasu, sił i cierpliwości i jeżeli chcecie więcej szczegółów to piszcie 😊

Pamiętam w modlitwie

s.Tarsycja

 

KLASA 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowni Państwo!

W klasie 7 omawiamy aktualnie tematy związane z rodziną jako Domowym Kościołem. Dla Was jest to obecnie czas, który przeżywacie intensywnie jako naukę życia domowego w praktyce. Filmy, które wcześniej Wam zaproponowałam, krążą wokół tego właśnie tematu: rodzina i wiara.

Jeżeli któryś z uczniów lubi pracę na komputerze, ma na to czas i ochotę – może stworzyć Quiz podsumowujący ten dział lub dotyczący Męki i śmierci Pana Jezusa.

https://kahoot.com/

Film instruktażowy jak to zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=RBs340oUf2w

Oczywiście po powrocie będzie to ocenione i myślę, że klasowo wtedy go rozwiążemy:)

Uczniowie mogą ykonać  także prezentację dotycząca np. Apelu Jasnogórskiego, modlitwy w rodzinie, wspólnego świętowania (to są tematy z tego działu).

Jeżeli któryś z uczniów jest uzdolniony plastycznie i lubi tego typu prace ,może stworzyć np. makietę Drogi Krzyżowej czy samej Góry Golgoty, Grobu Pana Jezusa, przedstawienie konkretnej stacji Drogi Krzyżowej (plastelina, modelina, masa solna, masa papierowa, obrazki malowane kredkami, farbami, colaże itp.) 😊

Można też wykonać plakat zachęcający do wspólnej modlitwy, uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii lub o aktualnym sposobie (lub w razie jakiejkolwiek choroby) uczestniczenia w niej online za pomocą mediów.

Wyniki waszej wspólnej pracy możecie udokumentować przez zrobienie zdjęć, nagranie filmiku lub np. prace plastyczne, przynieść do szkoły, jak już się spotkamy. Bardzo chętnie nagrodzę Wasze wysiłki ocenami 😊

Zdjęcie czy filmiki możecie mi przesłać na maila 😊 jak wrócimy będziemy mogli to wtedy pokazać pozostałym dzieciom 😊 (s.tarsycja.ceof@wp.pl – w temacie z dopiskiem imię i nazwisko ucznia i klasa)
Jeżeli nie macie na to wszystko sił, czasu czy ochoty to po prostu pomódlcie się z dzieckiem, rano, wieczorem, może 10 różańca? A może wspólna modlitwa przed posiłkiem? (nie po to żeby się nie otruć – jak to niektórzy myślą 😉, ale by podziękować Panu Bogu za to, że mamy co jeść ).

http://swiatlopana.com/category/dla-dzieci-i-mlodziezy/rozne-bajki-i-filmy-dla-dzieci-i-mlodziezy/ – A tu możecie poszukać coś dla siebie lub dzieci.

Życzę błogosławionego czasu, sił i cierpliwości i jeżeli chcecie więcej szczegółów to piszcie 😊
Pamiętam w modlitwie
s.Tarsycja

s. Tarsycja podzieliła się z nami zdjęciami przedstawiającymi uczniów podczas domowych lekcji religii, które otrzymała od rodziców.

Propozycja ks. Łukasza Listwana:

Warto przypomnieć o stronie: http://biblioteka.natan.pl/
Jest tam wciąż sporo ciekawych materiałów, testów, które można uczniom podesłać.
Ewentualnie jeśli ktoś chciałby stworzyć własną stronę e-lerningową, gdzie szybko można zamieszczać informację dla uczniów, osadzać filmiki, czy dokumenty, to bardzo fajnym i sprawnym narzędziem są witryny googlowskie tworzone na własnym koncie: https://sites.google.com/.
U mnie, póki co, wystarcza e-dziennik, ale na dłuższą metę może warto rozważyć – jeśli ktoś np. ma sporo filmików w prywatnej bibliotece.