Co łączy Festiwal Życia w Kokotku z Edytą Stein?

• 27 czerwca 2018, Robert Karp

W ramach obchodów 10-lecia nadania Lublińcowi patronatu św. Edyty Stein, na lublinieckim bulwarze odbędzie się 7 lipca koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia (TGD), w którym udział wezmą wszyscy uczestnicy Festiwalu Życia w Młodzieżowym Ośrodku Niniwy w pobliskim Kokotku. Zdaniem organizatorów festiwalu, w ten sposób święta karmelitanka połączyła jubileuszowe obchody i tygodniowe, plenerowe wydarzenie dla młodzieży.

W Lublińcu mieszkali dziadkowie Edyty Stein, a ona sama nazywała to miasto ukochanym. Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający Edytę Stein patronką Lublińca został odczytany na Rynku tego miasta 11 października 2008 roku. Mszy św. polowej przewodniczył wówczas biskup gliwicki Jan Wieczorek, który odczytał pismo papieskie w trzech językach – łacińskim, polskim i niemieckim – i przekazał władzom miasta.

Homilię, w głównej mierze poświęconą życiu Edyty Stein, wygłosił bp Marek Jędraszewski, ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. W uroczystości uczestniczyli dostojnicy kościelni z Polski, Niemiec i Szwecji oraz posłowie, senatorowie, eurodeputowani i przedstawiciele władz samorządowych.

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu, w pobożnej niemieckiej rodzinie żydowskiej. Przeszła na wiarę katolicką i wstąpiła do zakonu karmelitanek, gdzie przybrała imię Teresy Benedykty od Krzyża. Była wybitnym filozofem i pedagogiem. W 1942 r. została aresztowana w klasztorze w Holandii i wywieziona do obozu w Auschwitz, gdzie poniosła męczeńską śmierć. Jan Paweł II w 1998 roku ogłosił Edytę Stein świętą, a rok później proklamował ją współpatronką Europy.

Festiwal Życia rusza 2 lipca w nowej odsłonie w Młodzieżowym Ośrodku Niniwy w Kokotku k. Lublińca. Wśród współorganizatorów przedsięwzięcia znalazło się 5 diecezji z terenu województwa śląskiego. Festiwal Życia do tej pory odbywał się w Kodniu nad Bugiem.

Na stronie www.festiwalzycia.pl cały czas można zapisać się na festiwal za pośrednictwem internetowego formularza rejestracyjnego. Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów tematycznych.