Czuwanie w intencji Synodu

• 1 października 2018, Robert Karp

O to, by obrady Synodu Biskupów w Rzymie nt. młodzieży przyniosły bardzo dobry efekt dla całego Kościoła modlić się będą młodzi ludzie z diecezji bielsko-żywieckiej w specjalnej sztafecie modlitewnej od 3 do 27 października. Każdego dnia podczas trwania synodalnych obrad w kolejnych dekanatach odbywać się będą czuwania, które mają wspierać uczestników spotkania zastanawiających się, jak pomóc młodzieży w rozeznaniu powołania.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Hoffmann wyjaśnił, że młodzi ludzie chcą realnie włączyć się w rozpoczynający się 3 października Synod o młodzieży. „Chcemy wesprzeć to dzieło na tyle, ile możemy. Nie pojedziemy do Rzymu, by uczestniczyć w obradach, ale możemy modlić się za biskupów i innych uczestników spotkania. Ta inicjatywa modlitewna dotyczy także samej młodzieży. Bo to w końcu o nią tu przede wszystkim chodzi” – podkreślił i zapowiedział, że przedsięwzięcie rozpocznie się od czuwania pod nazwą Support dla Synodu w oświęcimskim kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika. Złożą się na nie modlitwa uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Apel Jasnogórski. Udział weźmie także zespół „Fausystem”.

„Wybraliśmy to miejsce nieprzypadkowo, bo św. Maksymilian jest patronem naszej diecezji. Z jego pomocą chcemy iść przez ten czas modlitwy” – zauważył ks. Hoffmann.

Każdego dnia w czasie trwania synodu w jednym z 23 dekanatów na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, w wybranej parafii, odbywać się będą podobne, wieczorne czuwania dla młodych.

„Najważniejsza ma być modlitwa, wsparcie. Chodzi o to, by obrady ojców synodalnych w Rzymie przyniosły bardzo pozytywny, dobry efekt dla całego Kościoła w kontekście pracy z młodzieżą, duszpasterstwa młodzieży i pomocy młodym ludziom w odnalezieniu drogi życiowej, towarzyszenia im w momencie, kiedy podejmują wybory dotyczące przyszłości. Ważne, by czuli oni oparcie nie tylko w swoich rodzicach, ale i w rówieśnikach oraz we wspólnocie Kościoła” – podkreślił duszpasterz i zaznaczył, że na czuwania zaproszeni są szczególnie tegoroczni kandydaci do bierzmowania.

Duchowny przypomniał także o ogólnopolskiej inicjatywie modlitwy w intencji Synodu, która rusza na Jasnej Górze. „Każda diecezja w Polsce w czasie trwania Synodu otrzymała termin czuwania w jasnogórskim sanktuarium. My będziemy się tam modlić w nocy z 12 na 13 października. To bardzo maryjna data” – dodał kapłan i zachęcił, by o szczegóły pytać dekanalnych duszpasterzy młodzieży.

Tematem XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów jest „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Polskę podczas obrad będzie reprezentować pięć osób, w tym czterech biskupów.