II warsztaty dla animatorów SLO

  • 26 listopada 2018, Mateusz Kierczak

Druga edycja warsztatów liturgicznych dla animatorów i ceremoniarzy Służby Liturgicznej Ołtarza przeszła już do historii. Weekendowe spotkanie, które odbywało się w Wiśle (23 -25 listopada) poświęcone było posłudze ceremoniarza w parafii. Intensywny czas zdobywania wiedzy i ćwiczeń praktycznych rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie konferencją zatytułowaną „Ceremoniarz – a na co to komu?”, którą wygłosił ks. Jakub Kuliński. Duchowny przypomniał młodzieży początki tej funkcji w kościele, wymogi, jakie stawiano kandydatom kiedyś i dziś, zadania, jakie należy podejmować oraz jak powinna wyglądać formacja duchowa i intelektualna w związku z podejmowaną posługą. Zwieńczeniem pierwszego dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością spowiedzi.

Sobota dla uczestników, jak i organizatorów warsztatów – ks. Przemysława Gawlasa i pomagającego mu ks. Jakuba Kulińskiego – była niezwykle intensywnym czasem zgłębiania Ogólnego Wprowadzenia Do Mszału Rzymskiego „od deski do deski”, wpierw w teorii w sali wykładowej, a następnie w praktyce w kaplicy. Dzięki życzliwości ks. Piotra Góry, diecezjalnego ceremoniarza, poznaliśmy także tajniki posługi przy biskupie. Czas płynął niezwykle szybko, a temat tak zainteresował uczestników – co było widoczne w nieustannie podnoszących się rękach, aby zadać kolejne pytanie – że zanim się spostrzegliśmy, wybiła godzina 23.00 i był to najwyższy czas, aby odpocząć.

Warsztaty liturgiczne zakończyliśmy niedzielną Eucharystią w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. w Wiśle Głębcach, której proboszczem od sierpnia tego roku jest ks. Sławomir Zawada, wieloletni duszpasterz ministrantów i lektorów naszej diecezji. Uroczysta Msza św. była nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale i do podziękowania kapłanowi za jego trud i poświęcenie w formowaniu kolejnych pokoleń młodych mężczyzn podejmujących posługę przy ołtarzu.

ks. Jakub Kuliński

Zobacz galerię