Jasełka po żołniersku

• 8 stycznia 2020, Robert Karp

Jasełkowa Opowieść osadzona w czasie II wojny światowej uświadamia nam, że droga do odnalezienia Boga niekiedy prowadzi nas przez trudne doświadczenia życiowe. Bóg przychodzi na świat, nawet gdy pojawia się w nim niepokój, niepewność i brak miłości, ale to Jego narodzenie może dać nam siłę i moc do narodzenia się na nowo. Właśnie o tym przypomnieli nam uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych im. Stefana Grota Roweckiego w Cieszynie, którzy na scenie Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” wystawili w Święto Objawienia Pańskiego Jasełka Wojskowe.

– Pismo Święte, Ewangelie i poszczególne księgi, to nie jest tylko słowo, które przekazuje wyłącznie historie. To jest słowo, które wciąż jest żywe. Boże słowo dokonuje się w naszym życiu i w takiej formie chcemy wraz z uczniami przekazać tę żywą ewangelię – wyjaśniał przygotowujący grupę ks. Jakub Kuliński.

Inspiratorem przedsięwzięcia był ks. Jacek Gracz proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. – To on wpadł na ten pomysł, potem motywował i to przedstawienie jest wyrazem wdzięczności dla ks. proboszcza i jemu jest dedykowane – dodał ks. Jakub Kuliński.

– To przedstawienie jest mi bardzo bliskie. W seminarium duchownym, kiedy uczyłem się na księdza, dokładnie 32 lata temu przygotowaliśmy przedstawienie – Jasełka Żołnierskie. Dziękuję naszej młodzieży za przypomnienie mi przedstawienia i chylę czoło przed nimi, dlatego, że przygotowali jasełka w warunkach szkolnych, co jest bardzo trudne, zważywszy na szereg zajęć i obowiązków – podkreślał ks. Jacek Gracz.

Foto i tekst Krzysztof Telma/ “Gwiazdka Cieszyńska”