„Konkurs pamięci św. Jana Pawła II” w żywieckim “Koperniku”

• 18 października 2020, Robert Karp

Osobiste refleksje i przemyślenia młodych ludzi na temat postaci papieża-Polaka umożliwił „Konkurs pamięci św. Jana Pawła II” w I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu. Wzięło w nim udział ponad 20 uczniów. Była to także okazja do zaprezentowania artystycznego dorobku utalentowanej młodzieży i zachęta do zapoznania się z papieskim nauczaniem. Patronat honorowy nad projektem objęli Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel i ks. Grzegorz Gruszecki – proboszcz parafii NNMP w Żywcu. Patronat medialny miało radio diecezjalne „Anioł Beskidów”.

Konkurs odbywał się w 3 kategoriach. Recytatorski – polegał na przedstawieniu wybranego krótkiego utworu poetyckiego lub fragmentu prozy św. Jana Pawła II i nagraniu tej prezentacji za pomocą telefonu komórkowego, poetycki – wiązał się z napisaniem wiersza inspirowanego życiem, działalnością, twórczością i słowami św. Jana Pawła II, piosenki – w którym uczestnicy wykonali wybraną przez siebie piosenkę związaną z Janem Pawłem II i nagrali ją w postaci filmiku. We wszystkich kategoriach przyznano trzy pierwsze miejsca.

Finał konkursu miał się odbyć w szkole, jednak plany pokrzyżowała pandemia. W efekcie powstał film umieszczony na You Tube, który niczym klamra podsumował i zwieńczył całe przedsięwzięcie. Prawie trzydziestominutowy klip prezentuje m.in. laureatów konkursu piosenki wykonujących nagrodzone utwory, ale także zawiera niezwykle oryginalny biogram Jana Pawła II, opowiedziany przez kilkadziesiąt osób znajdujących się w różnych miejscach i sytuacjach, połączonych we wspólną narrację za pomocą nowoczesnej techniki komputerowej. Na koniec powstała także swoista sonda, w której respondenci podzielili się swymi przemyśleniami i świadectwami na temat „Kim jest dla mnie Jan Paweł II?”

Konkurs z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II zorganizowali przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, Stowarzyszenia „Z Kopernikiem w XXI wiek” – dyrektor Jacek Biłko oraz nauczyciele: ks. Bartosz Łacek, Dominika Kamińska i Lucyna Majdak.

Jury w składzie: Joanna Litwin – aktorka Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie oraz nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, wyłoniło zwycięzców:

Konkurs recytatorski

I miejsce – Zofia Piątek kl. 2cg