Kurs dla kandydatów na animatorów i ceremoniarzy SLO

• 4 kwietnia 2019, Mateusz Kierczak

Miesiąc marzec był niezwykle intensywnym czasem dla diecezjalnego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej. Wszystkie weekendy upłynęły w nim pod hasłem kursu dla kandydatów na animatorów i ceremoniarzy. Choć kurs ten jest w naszej diecezji organizowany od wielu lat, to tegoroczna edycja była szczególna, bowiem po raz pierwszy prowadził ją ks. Przemysław Gawlas, który decyzją biskupa ordynariusza od września ubiegłego roku sprawuje pieczę nad Służbą Liturgiczną w naszej diecezji.

Kurs podzielony był na dwa turnusy po dwa weekendy. Łącznie uczestniczyło w nim prawie stu sześćdziesięciu lektorów reprezentujących blisko siedemdziesiąt parafii. Każdy weekend rozpoczynany był celebracją sakramentu pokuty i pojednania, aby każdy z uczestników mógł przystąpić do stołu Eucharystii. Intensywny czas przepełniony był czasem modlitwy, ćwiczeń i wykładów. Podczas tegorocznej edycji wśród grona wykładowców znaleźli się: ks. Kamil Żółtaszek (biblistyka), ks. Grzegorz Pasternak (duchowość), ks. Marcin Aleksy (szczyt roku liturgicznego), ks. Łukasz Gąsiorek (historia liturgii), ks. Kamil Kaczor (psychologia), ks. Ryszard Piętka (metodologia pracy w grupie), ks. Jakub Kuliński (symbolika).

Po bardzo intensywnym kursie przyszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcie, kto w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma otrzyma krzyż animatorski. Aby się tego dowiedzieć, uczestnicy kursu musieli dość wcześnie wstać i punktualnie o 7.20 zameldować się na dworcu autobusowym w Bielsku-Białej. Z tego miejsca wyruszyli do Krakowa, aby w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego podejść do testu. Czas oczekiwania na wyniki był okazją do zwiedzenia budynku, spotkań z klerykami oraz do uczestnictwa we wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. wicerektor Sławomir Kołata.

W końcu nadszedł wyczekiwany czas ogłoszenia wyników: “Zwiastujemy wam radość wielką – wszyscy zdali” – oznajmiono. Ostatnim punktem podczas gościny w seminarium był wspólny posiłek, po którym grupa gości udała się do Sanktuarium Jana Pawła II, aby wysłuchać ostatniej już konferencji podczas tegorocznego kursu poświęconej mozaice autorstwa Marco Rupnika. Gdy uczestnicy wiedzieli już niemal wszystko o każdym kamyku na ścianie, o co zadbał ks. Jakub, przeprowadzona została próba liturgii ustanowienia nowych animatorów, po niej czas na krótką modlitwę i wspólny powrót do Bielska-Białej.

Ks. Jakub Kuliński