„Małe Kęty” nagrały płytę

  • 15 grudnia 2019, Robert Karp

Po siedmiu latach od rozpoczęcia działalności dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Małe Kęty” doczekał się swego pierwszego albumu muzycznego. Na świeżo wydany CD składają się kolędy i pastorałki związane z kulturą regionu lachowskiego, łączącą elementy krakowskie i góralskie. Symbolem połączenia folkloru muzycznego z tych dwóch tradycji jest obecność na płycie piszczałki żywieckiej i klarnetu – związanego z małopolskim folklorem.

Małgorzata Gembala – folklorysta, muzyk, kierownik i choreograf kęckiego zespołu – przyznała, że jest bardzo dumna z fonograficznego dokonania jej podopiecznych, czyli około 25 dzieci w wieku od 5 do 13 lat.

„Wraz z kierownikiem muzycznym Jakubem Walusiem stwierdziliśmy, że mamy tak bogaty repertuar kolęd i pastorałek, że już czas najwyższy wydać płytę. W ciągu dwóch dni udało się nam nagrać utwory w Domu Kultury. Przez miesiąc trwały dodatkowe nagrania solowe, miks i mastering w studiu. Jesteśmy bardzo dumni z owocu naszej pracy” – podkreśliła i wyraziła nadzieję, że umieszczone na płycie utwory niejednego słuchacza zaskoczą i wywołają radość w sercu.

„Staraliśmy się czerpać inspirację z Małopolski i Żywiecczyzny. W naszych kolędach jednym z towarzyszących instrumentów jest charakterystyczny dla Małopolski klarnet, w innych utworach słychać piszczałkę żywiecką. Stąd ta różnorodność na naszej płycie” – wyjaśniła pani instruktor i zwróciła uwagę także na element sceniczny zespołu w postaci strojów. Niektóre nawiązują do tradycji górali żywieckich, inne akcentują tradycję krakowską.

Na albumie, którego promocja odbyła się na kęckim rynku 15 grudnia, „Małe Kęty” umieściły 12 utworów – m.in. „Chojka”, „Kuba stary”, „Skocmyz do Betlejem” czy „Jezu śliczny kwiecie”. Wśród akompaniujących małym pieśniarzom i tancerzom instrumentalistów znaleźli się profesjonalni muzycy – wirtuozi skrzypiec, altówki, kontrabasu, akordeonu, piszczałki i klarnetu.

Najbliższy koncert „Małych Kęt” ze świątecznym repertuarem odbędzie się 5 stycznia 2020 r. w klasztorze oo. Karmelitów w Wadowicach, kolejny zaś w kęckim kościele pw. NSPJ.

Zespół „Małe Kęty” działa w środowisku lokalnym od 7 lat i jest najmłodszą w gminie tańczącą i śpiewającą grupą folklorystyczną. Kultywuje bogate tradycje zainicjowane ponad 35 lat temu w Kętach, przez ZPiT „Kęty”. W swoim repertuarze posiada: suitę krakowską, suitę lubelską, pieśni i tańce górali żywieckich oraz bogaty program kolędniczy.

Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i za granicą, zdobyła wiele znaczących nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach folklorystycznych.