Na gościnnej ziemi panamskiej

• 18 stycznia 2019, Robert Karp

„Veintidós”, 22 dwie osoby, które reprezentują diecezję bielsko-żywiecką na 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, od kilku dni przebywają już na ziemi panamskiej. Goszczą w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w diecezji Chitré.

Grupa przedstawicieli ziemi beskidzkiej z trzema kapłanami – wylądowała bezpiecznie i zdążyła przyzwyczaić się do upalnego klimatu Ameryki Środkowej. Doznali już także otwartości, żywiołowości i troskliwości swych gospodarzy. Kolejne dni w diecezji Chitré wypełniają młodym pielgrzymom modlitwa oraz zabawa. Jest czas na spotkania, koncerty, warsztaty, a nawet rozgrywki sportowe.

Jak relacjonuje ks. Andrzej Wołpiuk, piątek był w ramach pobytu w diecezji dniem misji. Grupa bielsko-żywiecka odwiedziła domy miejscowych parafian. Dzieliła się z domownikami modlitwą, śpiewem i Bożym błogosławieństwem.

„Modlimy się o potrzebne łaski dla wszystkich rodzin, które nas goszczą i przyjmują. To bardzo niezwykłe doświadczenie dla każdego z nas” – przyznał kapłan, który wraz z innymi wziął udział w jutrzni pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Podczas koncertu powitalnego pielgrzymom przebywającym w Chitré towarzyszyły symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Młodzi będą gościć w Chitré do poniedziałku. Obok około tysiąca Polaków w diecezji tej są także młodzi m.in. z Brazylii, Włoch, Niemiec, Francji i Mołdawii.

W poniedziałek, 21 stycznia, młodzi pojadą do stolicy Panamy, gdzie będą się przygotowywać do centralnego spotkania z papieżem Franciszkiem.

We wtorek 22 stycznia sprawowana będzie Msza św. otwarcia 34. Światowych Dni Młodzieży, a w środę 23 stycznia wszyscy Polacy, a jest ich w Panamie ponad 3,5 tysiąca, spotkają się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Homilię wygłosi bp Marek Solarczyk. Później odbędzie się koncert i wspólne świętowanie razem z załogą żaglowca „Dar Młodzieży”, który okrąża świat w Rejsie Niepodległości.

W dniach bezpośredniego przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem młodzi będą słuchać katechez głoszonych przez biskupów z ich krajów. Będzie wśród nich także abp Wojciech Polak wraz z 10 biskupami z Polski, którzy stanowią najliczniejszą grupę księży biskupów z Europy. Uroczystość powitania papieża Franciszka i oficjalne otwarcie ŚDM odbędzie się 24 stycznia na Campo Santa Maria la Antigua, czyli malowniczym komunikacyjno-rekreacyjnym pasie nadmorskim.

fot. Facebook