Oazowicze planują sylwestrowe bale

  • 16 grudnia 2017, Robert Karp

Bogatą ofertę bezalkoholowych balów sylwestrowych przygotowali oazowicze z rożnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej. Wspólnoty Ruchu „Światło-Życie” zachęcają do takiej formy zabawy, której towarzyszy modlitwa i umiar. W taki właśnie sposób planują przywitać nowy rok m.in. w Dzięgielowie, Wilkowicach i Bielsku-Białej.

Na Zamku w Dzięgielowie, niedaleko polsko-czeskiej granicy, zaplanowano Noworoczną Oazę Modlitwy na powitanie Nowego Roku. Jej uczestnicy od 30 grudnia do 1 stycznia będą mieli czas na modlitwę, spotkania w grupach i czytanie Pisma Świętego. W sylwestrowy wieczór odbędzie się zabawa do samego rana. Podczas modlitwy oazowicze będą dziękowali za łaski otrzymane w 2017 r.

Tematem Noworocznej Oazy Modlitwy w Dzięgielowie są słowa z Ewangelii według św. Mateusza Mt 8, 3a: „[Jezus] wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł: «Chcę, bądź oczyszczony!»” (Mt 8, 3a). Zapisy na NOM do 20 grudnia.

Z kolei oaza w parafii św. Franciszka z Asyżu w bielskiej Wapienicy zaprasza na wspólną zabawę sylwestrową „w duchu Nowej Kultury, czyli bez alkoholu, ale w miłym towarzystwie i przy dobrej muzyce”. W programie przewidziano tańce i zabawy integracyjne, ciepłe posiłki, przekąski, konkursy z nagrodami, a Nowy Rok młodzi ludzie przywitają Mszą św. o północy.

Oaza Leszczyny, przy parafii pw. Chrystusa Króla, zaprasza na „Sylwester w Katakumbach” .

Bal sylwestrowy odbędzie się też w salkach katechetycznych parafii w Wilkowicach. Obowiązujące przebranie to maska wenecka i strój wieczorowy.

Ruch „Światło-Życie” rozwinął się z tak zwanych oaz: 15-dniowych rekolekcji zamkniętych, które były częścią formacji prowadzonej w małych grupach parafialnych. Metodę i cały system formacyjny wypracował ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), który przeprowadził pierwsze rekolekcje dla ministrantów w 1954 r. Celem Ruchu jest wychowanie dojrzałych chrześcijan, świadomych swojego miejsca w Kościele oraz realizowanie posoborowej wizji parafii – wspólnoty wspólnot.