„Podróże z Jezusem” – ewangelizacja dzieci

• 19 marca 2019, Robert Karp

W dniach 15-17 marca 2019 r. w ośrodku „Nazaret” w Bystrej odbył się kurs dla dzieci „Podróże z Jezusem” prowadzony przez Szkołę Ewangelizacji Cyryl i Metody. Opiekę duszpasterską pełnił ks. Piotr Hoffmann z wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej.

Za sprawą ćwiczeń oraz ciekawych opowiadań okraszonych zdjęciami już w pierwszy dzień dzieci mogły wczuć się w rolę podróżnika. Kolejne dni odkrywały przed uczestnikami fragmenty z życia Jezusa. Dzieci poprzez różne formy, takie jak: tworzenie scenek, plakatów oraz inne aktywności miały możliwość poznania i doświadczenia Jezusa jako Przyjaciela, który zawsze jest obecny, zawsze pomaga, któremu można zaufać.

Kurs był czasem spotkania z Jezusem, ale także dobrej zabawy z rówieśnikami. Okazało się, że to właśnie aspekt duchowy był dla dzieci najważniejszy. Same przyznały to w swych świadectwach. „Najbardziej podobało mi się na kursie, że mogłam zostawić moje smutki Jezusowi i spotkać się z Nim” – napisała 9-letnia Matylda.

Zdaniem Grzegorza, opiekuna chłopców, to niesamowite zobaczyć radość i prostolinijność dzieci w relacji z Bogiem, usłyszeć z jaką pasją opowiadają o spotkaniu z Jezusem. „W tej ich prostocie nie ma żadnego, ale nie ma planów awaryjnych – jeśli ufają, robią to na maxa” – dodał, wskazując na ewangeliczne zapewnienie, że „do takich bowiem należy Królestwo Niebieskie”.

„Niesamowite jest dla mnie doświadczenie postrzegania Boga przez dzieci: proste, pełne ufności, radości. Chcę nauczyć się takiego postrzegania Boga. Chcę być jak dziecko” – zrelacjonował. „To było niesamowite widzieć uśmiech na twarzy dzieci, które wychodziły z adoracji Najświętszego Sakramentu” dodał opiekun Radek.

„Najbardziej podobało mi się spotkanie z Jezusem, odrzucenie swoich słabości i strachów. Mogłam poczuć, że Jezus ze mną jest i pomaga kroczyć po wodzie, dla mnie woda reprezentuje różne trudności. Jezus zawsze jest ze mną” – zaznaczyła 11-letnia Anna. Z kolei 10-letnia Zosia wyznała: „Najważniejsze było to, że dowiedziałam się, że Jezus jest cały czas blisko mnie i oświetla mi drogę do wyjścia.”

Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody przygotowuje dla dzieci dwa kursy na rok, a podczas comiesięcznej modlitwy o uzdrowienie po Mszy św.  w drugie niedziele miesiąca (w kościele pw. św. Pawła w Bielsku-Białej) Diakonia Duszpasterstwa Dzieci podejmuje ewangelizację dzieci w dwóch grupach wiekowych.

Kursy dla dzieci współgrają z propozycjami dla młodzieży i dorosłych. Wszystkie pokolenia formują się więc podobnymi metodami, dostosowanymi do możliwości przyjęcia i odpowiednich potrzeb.

Szczegóły na www.secim.pl oraz www.facebook.com/secim.eu

fot. Gabriela Błaszczak, Robert Ryt, SECiM