“Przemysłówka” promuje transplantację

• 20 kwietnia 2020, Robert Karp

Do idei transplantacji postanowili przekonać mieszkańców województwa śląskiego w oryginalny sposób uczniowie bielskiej „Przemysłówki”. W ramach projektu społecznego „Ostatni Dar” młodzi ludzie nakręcili specjalny film, w którym wyjaśniają, dlaczego przekazywanie organów po śmierci jest takie ważne, a także przeprowadzili rozmowę z bielsko-żywieckim kapłanem ks. Piotrem Sadkiewiczem, znanym z długoletniego zaangażowania na rzecz promowania idei transplantacji.

Kilkoro uczniów bielskiego technikum podjęło się trudnego wyzwania w ramach praktycznej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Wyjaśnili, że zdecydowali się podjąć ten ważny temat, gdyż, ich zdaniem, jest on pomijany i nie przebija się do społecznej świadomości „tak bardzo, jak na przykład kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska”.

„Moment śmierci bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny niezwykle traumatyczny. W tym najtrudniejszym i najbardziej bolesnym momencie trzeba nieraz podjąć szybką decyzję. Pragniemy, by pobranie organów do przeszczepu przestało budzić lęk i grozę, a kojarzyło się z życiem, miłością i najcenniejszym darem zmarłego. Niech ten trudny moment uwolni rodziny od wyrzutów sumienia, a wleje w nich otuchę, że nawet ze śmierci może wypłynąć dobro” – zadeklarowali.

Jeden z uczestników akcji Kamil Lorek wytłumaczył, że cały projekt ruszył na początku stycznia tego roku. W czasie ferii pomysłodawcy przedsięwzięcia odwiedzili z kamerą kilka miast w województwie śląskim, by poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego dawstwa narządów.

Przeprowadzili także wywiad z proboszczem w Leśnej ks. Piotrem Sadkiewiczem – kapłanem znanym z propagowania idei transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Duchowny wytłumaczył, że dzielenie się swoim zdrowiem i życiem jest pięknym sposobem realizacji przykazania miłości. „Zmartwychwstanie nie jest zmartwychwstaniem narządowym, a duchowym” – stwierdził znany duchowny w rozmowie.

O swym życiu opowiedziała biorczyni serca, absolwentka bielskiej „Przemysłówki” – Jadwiga Noga. Autorzy projektu przyznali, że zamierzali spotkać się z większą liczbą biorców, ale plany pokrzyżowała im epidemia.

Rezultatem działań młodych ludzi było stworzenie reklamy społecznej. Zachęcają w niej do pozytywnego patrzenia na transplantację oraz wypełnienia i noszenia przy sobie oświadczenia woli. Zaprojektowaną przez nich deklarację chcą rozdawać na ulicach miast, gdy będzie już taka możliwość.

Zdjęcia do filmu z reklamą społeczną wykonano w murach macierzystej szkoły. Podczas II wojny światowej w tym zabytkowym budynku mieścił się szpital wojskowy.

Uczennice z klasy modowej Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej uszyły też kolorowe, pluszowe organy. W ten sposób, jak tłumaczą autorzy pomysłu, przekaz trafi do wszystkich osób, bez względu na wiek.

Patronat honorowy nad projektem objęli m.in. Marszałek Województwa Śląskiego, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prymas Polski, Prezydent Miasta Bielska-Białej, Burmistrz Miasta Skoczowa, Cieszyna, Żywca oraz Pszczyny, Starosta Cieszyński, Starosta Bielski, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej. Projekt bierze udział w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.