Warsztaty liturgiczne dla lektorów: „O człowieku, który chciał chodzić po wodzie”

• 23 października 2018, Mateusz Kierczak

Warsztaty liturgiczne dla lektorów pod hasłem „O człowieku, który chciał chodzić po wodzie” przeszły już do historii. Pod wieloma względami był to czas szczególny, a zarazem przełomowy. Tego typu spotkanie zorganizowano po raz pierwszy. Po drugie, pomysłodawcą wydarzenia był nowy duszpasterz służby liturgicznej ks. Przemysław Gawlas, wspierany przez ks. Jakuba Kulińskiego oraz ks. Sebastiana Fajfera.

Dzięki staraniom wielu duszpasterzy w warsztatach wzięło udział 42 ministrantów Słowa Bożego z 16 parafii diecezji bielsko-żywieckiej. Podczas tych niespełna 44 godzin, jakie dane było uczestnikom spędzić w parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu, starano się zgłębić, czym jest metoda Lectio Divina i jak wprowadzać ją w życie każdego dnia. Istotnym elementem warsztatów była kontemplacja Wcielonego Słowa podczas Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy różańcowej, którą odmawialiśmy w intencji trwającego synodu biskupów, włączając się tym samym do akcji Support dla synodu.

Spędzone razem godziny były też okazją, aby się nawzajem poznać. Służyły temu wspólne wieczory, skupiające się na pracy w grupach, wzajemnej rywalizacji w quizach biblijnych i liturgicznych oraz sobotnia rekreacja w Skoczowie, wpierw na basenie, a następnie w kinie. Choć było to pierwsze spotkanie, to już wiadomo, że nie ostatnie. Zapraszamy za rok.

ks. Jakub Kuliński

Link do zdjęć: