Zakończył się Festiwal Życia

• 15 lipca 2019, Robert Karp

W niedzielę, 14 lipca 2019 r., zakończył się w Kokotku – dzielnicy Lublińca – siedmiodniowy Festiwal Życia. W ewangelizacyjnym spotkaniu młodych z 5 śląskich diecezji oraz z duszpasterstw i parafii księży oblatów wzięło w sumie udział około 1000 zarejestrowanych uczestników. Kolejnych 1,5 tys. uczestniczyło w koncertach i wydarzeniach specjalnych.

Festiwal Życia, jak podkreślają organizatorzy, “to największe plenerowe wydarzenie chrześcijańskie w regionie, pełne radości, entuzjazmu, poznawania sensu życia, odkrywania Boga poprzez relacje z innymi, spotkanie, muzykę, warsztaty i ewangelizację”.

Od poniedziałku uczestnicy brali udział w konferencjach z zaproszonymi gośćmi, warsztatach, nabożeństwach i Mszach Świętych czy koncertach. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu byli m.in. Tomek Cichy, Kuba Badach, Małe TGD, ks. Kuba Bartczak, Arka Noego, wspólnota braci z Taize, Monika i Marcin Gomułkowie, a także Wspólnota św. Tymoteusza.

Festiwal rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. „Kiedy szukasz, kiedy próbujesz odnaleźć to, co jest w twoim życiu, zobacz, gdzie jest Chrystus. Dotknij się Go. Może bezpośrednio w tym wszystkim, co jest w sakramencie, może w tym, co jest spisane w całym doświadczeniu Bożego Ducha. A może dotknij się tych, którzy Go niosą i są świadkami Jego życia” – zachęcał w homilii przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

W programie ostatniego dnia był czas na świadectwa uczestników. Najczęściej powtarzający się motyw to doświadczenie wspólnoty. Młodzi opowiadali też o uzdrowieniach. Jedna dzieląca się świadectwem osoba, która obwiniała siebie za rozwód swoich rodziców, na festiwalu pierwszy raz poczuła się potrzebna i pozbyła się poczucia winy. Nie brakło też młodych, którzy na festiwalu znaleźli się przez przypadek, albo przyjechali specjalnie na jeden punkt programu – koncert, musical czy bieg. Czego się nie spodziewali, po tygodniu wyjechali mocno poruszeni duchowo i z wieloma nowymi znajomościami.

Przez cały tydzień w festiwalu brało udział niespełna 1000 młodych. To znaczny wzrost w stosunku do poprzedniej edycji, w której uczestniczyło 700 osób. Dodatkowo, w poszczególnych dniach i wieczorach wzięło udział w sumie 2500 osób.

„Festiwal Życia to ogromne przedsięwzięcie, w które włącza się wiele instytucji i osób. To wyzwanie, które po ludzku przekracza nasze możliwości, a jednak kolejny raz odbyło się i jesteśmy ogromnie zadowoleni. Liczymy na to, że festiwal na stałe zagości w kalendarzu młodych z całego kraju” – podsumował wydarzenie Krzysztof Zieliński, jeden z członków ekipy organizacyjnej.

Festiwal Życia odbył się po raz pierwszy w lipcu ub. roku, gromadząc ponad 700 uczestników z całej Polski. Od tego roku organizowany jest wspólnie przez 5 diecezji województwa śląskiego i misjonarzy oblatów. Zaplecze wydarzenia zapewnia Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA.

Impreza ma już jednak 16-letnią tradycję. Przez 15 lat festiwale odbywały się w Kodniu na Bugiem przy sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Zapoczątkowane zostały przez o. Ryszarda Sierańskiego OMI, Misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej.

Kokotek to dzielnica Lublińca położona w południowej części miasta, która znajduje się w środku pięknego lasu. Na pobliskim terenie znajdują się trzy stawy. Przy nich powstało Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA. Jego główną funkcją jest działalność rekolekcyjna dla młodzieży.

rk, KAI

fot.