Zapraszamy na czuwanie do Milówki

• 15 października 2018, Robert Karp

Kolejne dekanalne czuwanie i specjalna modlitwa w intencji trwającego w Rzymie Synodu Biskupów o młodzieży odbyły się 10 października w parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach os. Brzeszcze. Wołanie w imieniu młodych świata podjęli przedstawiciele różnych grup i wspólnot z dekanatu jawiszowickiego.

6 października młodzi dekanatu cieszyńskiego czuwali przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w kościele sióstr boromeuszek, rozważając drogę swojego powołania.

Stawialiśmy sobie pytania: Co robię ? Dokąd idę? Jaki mam cel? Czy umiem rozeznawać, czyli słuchać wezwania Boga?  Wiemy, że musimy pozbyć się lęków i stawić czoła wszystkim wyzwaniom jakie stawia nam na drodze Boski Projekt na nasze życie. Nie możemy bać się spełniać swoich marzeń i pragnień, jeśli wiemy, że są zgodne z wolą naszego Ojca. Naszą modlitwą chcieliśmy otoczyć Synod Młodych, bo wierzymy, że nasz głos we współczesnym Kościele jest ważny, chcemy budować Kościół, który przetrwa kolejne tysiące lat, Kościół który będzie naszym domem.

Po czuwaniu nastąpiło otwarcie klubu “Rewolucja”, kierowanego głównie do ludzi młodych, którzy w tym miejscu będą mogli odpocząć, porozmawiać, wypić dobrą kawę, zagrać w planszówkę, a przede wszystkim zaczerpnąć – usłyszeć dobre słowo, pomodlić się, przeżyć krąg biblijny, po prostu spotkać się z Bogiem i bliźnim.

Czuwaniem i specjalną modlitwą podczas wieczornego spotkania – tak odpowiedziała młodzież zebrana 5 października w kościele NSPJ w Kętach na trwający w Rzymie Synod Biskupów o młodzieży. Specjalne intencje synodalne zanieśli przedstawiciele różnych grup młodzieży na nabożeństwie, podczas którego modlili się także o dobre przygotowanie do przeżywania wydarzeń Światowych Dni Młodzieży Panama 2019.

Dekanalny duszpasterz młodzieży ks. Andrzej Wołpiuk w kazaniu przypomniał, że chodzi o to, by spotkanie biskupów przyniosło jak największe owoce w zaangażowaniu młodych w życie Kościoła. „Aby pomogło im odnaleźć swoje miejsce i powołanie we wspólnocie wierzących” – wytłumaczył i wskazał, że ważne jest także „dobre przygotowanie swego serca na przyjęcie darów Ducha Świętego”.

„Chodzi o dar rozeznania – abyś dobrze wybrał szkołę średnią, do której pójdziesz. Ale także modlimy się o to, abyś chciał wraz z Jezusem kształtować swoje życie, w oparciu o Jego rady i ewangeliczne zasady. Abyś odkrył swoje życiowe powołanie i wsparty Bożym błogosławieństwem i łaską odważnie realizował je każdego dnia” – powiedział i zachęcił, by znaleźć czas na modlitwę, czytanie Słowa Bożego i życie w łasce uświęcającej.

Zebrani intonowali pieśni, czytali fragmenty Ewangelii oraz orędzia papieża Franciszka na 33. Światowy Dzień Młodzieży 2018. „Powołanie jest wezwaniem Boga, a rozeznanie w tym przypadku polega przede wszystkim na otwarciu się na Innego, który wzywa. Jest zatem konieczna cisza modlitwy, aby wysłuchać głosu Boga, który rozbrzmiewa w sumieniu” – czytała słowa Ojca Świętego jedna z uczestniczek.

Młodzi wzywali Ducha Świętego, prosząc, by pomógł im żyć zgodnie z Bożym zamysłem. Odmówiono dziesiątek Różańca i wypowiedziano słowa oficjalnej modlitwy za Synod. „Panie Jezu, Twój Kościół podążający ku Synodowi kieruje wzrok na wszystkich młodych ludzi świata. Prosimy Cię, by z odwagą wzięli oni życie w swoje ręce, zawsze mając wolne serca dążyli do najpiękniejszych i najgłębszych celów. Pomóż im odpowiedzieć na wezwanie, które kierujesz do każdego z nich, by realizując właściwy projekt życia osiągnęli szczęście wsparci obecnością mądrych i ofiarnych przewodników. Otwieraj ich serca na wielkie marzenia i uczyń wrażliwymi na dobro innych” – brzmiały słowa modlitwy.

Synod Biskupów „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania” potrwa do 28 października.

Od spotkania w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu rozpoczęły się 3 października w diecezji bielsko-żywieckiej czuwania pod nazwą „Support dla Synodu”. Młodzi ludzie, wśród których pojawili się kandydaci do bierzmowania, modlili się, by obrady Synodu Biskupów w Rzymie nt. młodzieży przyniosły dobry efekt dla całego Kościoła. Ta specjalna sztafeta modlitewna potrwa na Podbeskidziu do 27 października.

Do modlitwy zostali zaproszeni studenci, licealiści, kandydaci do bierzmowania oraz wszyscy młodzi duchem. W programie czuwania znalazła się modlitwa uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec oraz Apel Jasnogórski. Modlitwę wzbogacił śpiew Fausystemu, projektu skupiającego młodych ludzi chętnych do dzielenia się swoim talentem, a także świadectwem i radością. W czasie czuwania uczestnicy wspólnie odmówili oficjalną modlitwę za Synod, o którą zostali poproszeni na cały czas trwania obrad synodalnych.

15 października zaplanowano czuwanie do Milówki