„Rodzina dla Niepodległej” – Marsz w Oświęcimiu

• 6 czerwca 2018, Robert Karp

„Rodzina dla Niepodległej” – tak w skrócie nazwać można wydarzenie, które odbędzie się w piątek, 8 czerwca, w Oświęcimskim Centrum Kultury ul. Śniadeckiego 24, początek godz. 10.00 oraz w niedzielę.

W piątek odbędzie się sesja poświęcona 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości pt. “Rodzina kolebką miłości Boga i Ojczyzny – dla Niepodległej”. Rozpocznie ją koncert grupy muzycznej „WALK” działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu, następnie młodzi wysłuchają dwóch wykładów: Mariusza Olczaka, z-cy dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz ks. dra Pawła Gałuszki, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Piątkowy dzień zakończy projekcja filmu pt. „Zerwany kłos”, zrealizowanego przez młodych i niezależnych twórców. Ten piątkowy, sesyjny dzień dedykowany jest szczególnie młodzieży ze szkół średnich Powiatu Oświęcimskiego.

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli:

Minister Edukacji Narodowej,

Archiwum Akt Nowych,

Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej,

Starosta Oświęcimski,

Prezydent Oświęcimia.

Drugim istotnym punktem jest Marsz dla Życia i Rodziny. Tegoroczny Marsz odbędzie się w niedzielę 10 czerwca 2018 r. W tym roku, manifestując publicznie afirmację życia i rodziny na ulicach Oświęcimia, pragniemy przypomnieć o tym, że ostoję polskości zawsze stanowiła rodzina. Ona kształtowała patriotyczne postawy, wychowywała dzieci w duchu wiary i miłości Ojczyzny, w całym okresie dążeń do niepodległości. W tegorocznym Marszu w Oświęcimiu pójdziemy więc pod hasłem „Rodzina kolebką miłości Boga i Ojczyzny”. Natomiast marsze ogólnopolskie pójdą pod hasłem „Polska Rodziną silna”.

Nasz Marsz wpisał się już jako stałe wydarzenie w kalendarzu imprez. Jak co roku, zapraszamy do udziału rodziny i wszystkich uznających życie, rodzinę, Ojczyznę za wartości, o które trzeba dbać szczególnie, w każdym czasie. Potwierdzimy to radosną manifestacją na ulicach Oświęcimia. Marsz zakończymy na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu piknikiem rodzinnym, urozmaiconym tradycyjnie zabawami, występami uczniów szkół, prezentacjami i koncertami.

Organizatorami obydwu przedsięwzięć są środowiska działające przy parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu:

Akcja Katolicka

Bractwo Trzeźwości

Ruch Światło-Życie

Stowarzyszenie „Abstynencja”.

Piątek 8 czerwca 2018 r.

plan Sesji

Miejsce: Oświęcimskie Centrum Kultury, ul.Śniadeckiego 24

10.00 – występ grupy muzycznej „WALK”,

10.30 – otwarcie Sesji, słowo wstępne.

10.45 – „Etos patriotycznego wychowania – polskie rodziny w walce o niepodległość Ojczyzny” – Mariusz Olczak, z-ca dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

11.15 – „Rodzina kolebką miłości Boga i Ojczyzny – dla Niepodległej” – ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

12.00– „Zerwany kłos” – projekcja filmu.

13.30 – Zakończenie.

Niedziela 10 czerwca 2018 r.

w godz. 12.00 – 19.30

Miejsce:               Miasto Oświęcim

rozpoczęcie:        Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu (ul. Kościelna)

zakończenie:       Szkoła Podstawowa nr 9 w Oświęcimiu (ul. Budowlanych)

Program:

12.00     –  Msza św. w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

13.30     –  Rozpoczęcie Marszu sprzed kościoła p.w. WNMP –  przemarsz ulicami Oświęcimia:   Kościelna, Dąbrowskiego (składanie kwiatów przy pomniku), Plac T. Kościuszki-wokół  (składanie kwiatów przy pomniku), Sienkiewicza, Zaborska, Pilata, Olszewskiego, Śniadeckiego, Aleja Tysiąclecia, Budowlanych (do Szkoły nr 9)

14.30     –  Zakończenie Marszu na terenie Szkoły Podstawowej Nr 9.

14.45     –  Rodzinny Piknik przy estradzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu –  prezentacje, konkursy, występy uczniów szkół oświęcimskich, gry

i zabawy

17.30     –  Support – Zespół „Pochwalony”

18.00     –  Koncert Zespołu „Włóczykije”